لوگو همراستا

شفافیت را انتخاب کنید

خدمات بلاکچین و فناوری زنجیره بلوک همراستا

همراستا با نوآوری

ما معتقدیم فناوری بلاکچین آغاز یک تحول بنیادی در عصر نوین است. همراستا از ابتدای کار تا امروز تمام تلاش خود را بر توسعه راهکارهای نرم‌افزاری مبتنی بر بلاک‌چین متمرکز کرده است. امروز با چندین پروژه موفق در سطح ملی و بین‌المللی افتخار داریم خود را جزو پیشگامان این فناوری در کشور بنامیم.

اتریوم
هایپرلجر

چرا بلاکچین؟

دقیق

معاملات در شبکه بلاکچین توسط شبکه ای از هزاران یا میلیونها رایانه تأیید می شود. این امر تقریبا حضور انسانی را در فرآیند تأیید حذف و در نتیجه خطای انسانی کمتری و اطلاعات دقیق تری به ثبت می‌رسند.

به صرفه

معمولا افراد برای تأیید معاملاتشان به بانک، برای امضای سند به دفتر ثبت اسناد و برای ازدواج به دفتر ثبت ازدواج مبلغی را میپردازند. بلاکچین نیاز به تایید شخص ثالث و هزینه های مربوط به آنرا از میان برمیدارد.

غیر متمرکز

بلاکچین اطلاعات را غیر متمرکز ذخیره می کند و آن را کپی و در شبکه ای از رایانه ها پخش می کند.پخش اطلاعات در شبکه به جای ذخیره کردن آن در یک پایگاه داده اصلی، کار دستکاری داده ها را دشوارتر میکند.

ایمن

پس از ثبت معامله، صحت آن میبایست توسط شبکه بلاکچین تأییدشود. هزاران رایانه جزئیات صحت تراکنش را تصدیق میکنند. و زمانی که تراکنش تایید شد، در قالب یک بلوک به زنجیره بلوک اضافه می شود.

برخی پروژه‌ها

بستر هویت دیجیتال

یکی از مشکلاتی که کاربران با آن روبرو هستند امنیت اطلاعات و مدارک هویتی است که به اشتراک می‌گذارند. هر زمان که اطلاعات یا مدارک را با شخص یا سازمانی به اشتراک می‌گذاریم ریسک سواستفاده از آن را نیز می‌پذیریم. بستر هویت دیجیتال همراستا با کمک فناوری زنجیره بلوک سعی در کاهش این ریسک دارد. در این بستر تمامی اطلاعات و مدارک کاربران به صورت رمزنگاری شده در شبکه بلاکچین ذخیره می‌شود و هر زمان که شخص یا سازمانی نیاز به دسترسی داشته باشد تنها با تایید صاحب مدارک امکان استفاده از آن را خواهد داشت. از مزایای اصلی بستر هویت دیجیتال همراستا عدم نیاز به فرایندهای تکراری احراز هویت، کاهش استفاده از مدارک کاغذی، حفظ اطلاعات و حریم خصوصی کاربر را می‌توان نام برد. علاوه بر اینها سوابق دسترسی به داده‌ها و مدارک روی شبکه قابل رصد شدن و پیگیری هستند.

انتخابات الکترونیک

فرایندهای انتخاباتی چه در سطح ملی و چه در سطح احزاب و انجمن‌های تخصصی همواره با اتهام عدم شفافیت مواجه شده‌اند. در سال‌های گذشته تلاش‌هایی برای رفع این مشکل با کمک فناوری و استفاده از انتخابات الکترونیک صورت پذیرفته است. همراستا با بررسی این مشکل و استفاده از فناوری‌های نوین در صدد رفع آن براید. پروژه انتخابات الکترونیک مبتنی بر بلاکچین اولین پروژه انتخاباتی مبتنی بر فناوری زنجیره ‌بلوک در کشور است که در آن تمامی فرایندهای زیرساختی و عملیاتی لازم برای برگزاری انتخابات امن و شفاف دیده شده است. امکان تعریف انجمن، نهادهای نظارتی و کاندیداها به صورت کاملا الکترونیکی فراهم است؛ انتخابات به صورت کامل از راه دور و به صورت اینترنتی صورت می‌پذیرد و نتایج نیز بلافاصله قابل مشاهده و ارزیابی هستند. از قابلیت‌های این پروژه می‌توان برای برگزاری نظرسنجی آنلاین نیز بهره گرفت.

پروژه اج درایو

با توسعه اینترنت اشیا فناوری رایانش لبه‌ای به وجود آمد که روشی ست برای بهینه‌سازی سامانه‌های رایانش ابری. در این روش کنترل برنامه‌های رایانه ای، داده‌ها و سرویسها از برخی نودهای مرکزی گرفته می‌شود و به لبه/کناره‌های اینترنت، که با دنیای واقعی در ارتباطند، سپرده می‌شود. اما چنین رویکردی احتمال هک و نفوذ را  به خصوص در سناریوهایی که بیش از یک نفر مالک دستگاه‌ها باشد افزایش می‌دهد. با توجه به اطلاعات حساسی که اینترنت اشیا می‌تواند ارائه دهد، طبیعی است که سازمان‌ها از اشتراک گذاری آنها نگران باشند. در مدل کنترل دسترسی تعریف شده همراستا مجوزهای مختلفی برای پردازش ابری و وب اپلیکیشن‌ها تعریف شده که امکانات محدود شده‌ای را در اختیار آنها قرار می‌دهد. اینگونه می‌توان به دستگاه‌هایی که به اطلاعات دسترسی دارند، علت دسترسی به آن، زمان و نحوه دسترسی نظارت کامل داشت.