استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین، نوعی ارز رمز نگاری شده است که به دارایی و یا یک کالای پایدار مانند: طلا، دلار آمریکا و یا … وابسته است.این کوین ها با هدف کمک به کاهش نوسانات و ثبات در معامله های رمز ارزی ایجاد شده اند. امروزه با افزایش علاقه مندی حجم گسترده از افراد در سرتا سر جهان به سرمایه گذاری در بازار ارز های دیجیتال و همچنین وارد شدن حجم وسیعی از سرمایه‌ آنها در بستر های مختلف این بازار مثل صرافی‌ها، نگرانی گسترده ای در زمینه نوسان این ارز ها ایجاد شده و این مورد سبب افزایش ریسک فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌شود. پیش از این، تمام مبادلات با بیت کوین صورت می گرفت، اما بعلت نوسان بسیار زیادو غیرقابل پیش‌بینی آن برای استفاده روزمره توسط مردم مناسب نبود برای حل این معضل استیبل کوین ها ایجاد شدند. 

اولین استیبل کوین در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد که تتر نام داشت و بسیاری از استیبل کوین های حال حاضر از آن الگو گرفته اند، طبق داده های موجود تا ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ ، حدود ۶۸ میلیارد دلار Tether عرضه شده است که در واقع کمی بیش از نیمی از سرمایه ۱۲۶ میلیارد دلاری بازار تمام استیبل کوین های سراسر جهان می باشد. سکه بزرگ بعدی با نام USD Coin شناخته می شود که ارزش بازار آن حدود ۲۹ میلیارد دلار است.

انواع استیبل کوین ها

انواع مختلفی از  استیبل کوین ها وجود داردند که در درجه اول توسط دارایی که پشتیبانی می شوند متمایز می شوند. برخی از انواع اصلی آن عبارتند از:

۱-استیبل کوین با پشتوانه کالا

این کوین ها با دارایی های گرانبها مانند طلا یا املاک تثبیت می شوند. متداول ترین دارایی برای ضمانت استیبل کوین ها طلا است ، اگرچه بسیاری از دیگر اقلام گران بها نیز استفاده می کنند. Digixdao را می‌توان یکی از شناخته شده ترین های این دسته معرفی نمودکه به‌صورت توکن ERC-20 و با پشتوانه‌ی طلا عرضه می‌شود.

استیبل کوین با پشتوانه کالا

۲-استیبل کوین با پشتوانه فیات

این نوع کوین متمرکز ترین نوع می باشد و با پشتوانه یک دارایی واقعی که فیات است ایجاد می شود. منظور از فیات همان ارز رسمی کشور ها مانند دلار، یورو و … می باشد. این نوع استیبل کوین ها بصورت ۱برابر ۱ پشتیبانی می شوند، یعنی‌ به ازای هر یک واحد از رمزارز باید به همان اندازه فیات مورد نظر نیز به‌عنوان پشتوانه درنظر گرفته شود. یکی از انواع شناخته شده این دسته تتر ( USDT) می باشد که پشتوانه آن دلار ایالت متحده آمریکا ( USD) می باشد و هر واحد تتر تقریبا همیشه معادل ۱ دلار آمریکا می باشد.

استیبل کوین با پشتوانه فیات

۳-استیبل کوین با پشتوانه رمز ارز

ساز و کار این نوع نیز مشابه کوین با پشتوانه فیات است و تفاوت اصلی در پشتوانه‌ی آن است که به جای فیات،‌ توسط یک یا چند ارز دیجیتال حمایت می شود و بر خلاف پشتوانه فیات این نوع روی یک بلاکچین قرارگرفته و به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می کند. استیبل کوین های این دسته در مقایسه با ارزهای تحت حمایت فیات عرضه بسیار کمتری را در برابر ذخیره ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک کوین با پشتوانه رمز ارزی ممکن است به جای حفظ نسبت ۱ به ۱، به ازای هر ۲۰۰۰ دلار رمز ارز تنها ۵۰۰ دلار سکه صادر کند. استیبل کوین های DAI که توسط MAKER صادر شده است را می‌توان یکی از مشهورترین کوین‌ها با پشتوانه رمزارز دانست.

۴-استیبل کوین بدون پشتوانه

این نوع کوین ها همانطور که از نام آن مشخص است از هیچ دارایی به عنوان پشتوانه بهره نمی برند و فرآیند کنترل و تنظیم بازار در این نوع براساس عرضه و تقاضا انجام می شود که مشابه فعالیت بانک های مرکزی در کنترل نوسانات است. بطور کلی، مکانیسم آن بدین ترتیب است که در صورت افزایش ناگهانی قیمت استیبل کوین ها توکن های بیشتری به بازار عرضه می شود تا نوسان بازار کاهش یابد و اگر قیمت توکن ها کاهش یابد این الگوریتم به صورت خودکار رمز ارز ها را از بازار جمع آوری می کند تا میزان تقاضا کم نشود، انجام این فرآیند با استفاده از قراردادهای هوشمند روی بلاکچین صورت می پذیرد و این روش توسط الگوریتم‌های خودکار انجام می‌شود به این خاطر به آن‌ها استیبل کوین الگوریتمی  (Algorithmic Stablecoin) نیز گفته می‌شود. Carbon و Kowala از شناخته شده ترین های این دسته می باشند. 

مزایای استیبل کوین ها

بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال استدلال می کنند که استیبل کوین ها همان پول هستند زیرا تمام ویژگی های ارز سنتی را دارا می باشند با این تفاوت که از مزایای بهتری برخوردار می باشند برخی از این مزیت ها عبارتند از:

۱-نوسان کم

ارزش استیبل کوین ها پایدار است و همین امر آنها را به راهی عالی برای مقابله با تضعیف پول ملی و یک ارز مبادله ای عالی تبدیل می کند.

۲-سرعت مناسب در پردازش تراکنش

استیبل کوین ها بر روی بلاکچین ساخته شده اند که بسیاری از محدودیت های سیستم بانکی سنتی را برطرف می کنند. در واقع تراکنش ها در هر زمان از روز پردازش می شوند و فقط چند ثانیه طول می کشد.

۳-جهانی بودن

با این کوین ها ، بدون توجه به اینکه چه شخصی هستید و در چه موقعیت مکانی حضور دارید ،  در هر زمان امکان دسترسی و جابه جایی پول خود را خواهید داشت، در صورتی که در مورد ارز های سنتی از هیچ نقطه ای از جهان نمی توانید به بانک خود دسترسی داشته باشید، حتی بانکداری آنلاین نیز با محدودیت هایی همراه است.

۴-شفافیت تراکنش ها

تراکنش ها در این کوین ها بر روی بلاکچین صورت می گیرد بنابراین هر کسی می تواند وضعیت یک معامله در بلاکچین مشاهده نماید. این بدان معناست که براحتی می توان یک معامله را بدون صرف وقت اضافه ردیابی کرد. همچنین شرکت هایی که آنها را ایجاد می کنند، معمولاً حسابرسی از ذخایر خود جهت پاسخگویی و شفافیت فعالیتشان منتشر می کنند.

۵-کارمزد کمتر

هزینه خرید ، فروش و انتقال در این کوین ها اغلب ناچیز است.

۶-قابل برنامه ریزی بودن

همانطور که گفته شد استیبل کوین به عنوان ارز دیجیتال بر بستر بلاکچین بدون شبه فعالیت می کند. بنابراین از آنها می توان در قراردادهای هوشمند برای ایجاد پرداخت های برنامه ریزی شده مانند پرداخت حقوق که در اول هر ماه اجرا می شود استفاده نمود.

معایب استیبل کوین ها

۱-متمرکز بودن

برخلاف ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، استیبل کوین ها عمدتاً توسط یک سازمان متمرکز که ارز دیجیتال را منتشر می کند ایجاد و مدیریت می شود. بنابراین، ورشکستگی آن شرکت می تواند بر آن تأثیر منفی بگذارد. همچنین، تمام استیبل کوین ها کاملاً شفاف و قابل حسابرسی نیستند، در واقع فقط باید اطمینان داشت که آنها ذخیره ای برای بازخرید توکن ها دارند.

۲-عدم ثبات کامل

همه استیبل کوین ها ۱۰۰٪ از نظر قیمت ثابت نیستند. علیرغم این که اکثر استیبل کوین های با پشتوانه دلار دارای پشتوانه ۱: ۱ بوده و دارایی های تقریباً نقدی دلار هستند ، همیشه نوسانات قیمتی در سکه های ثابت وجود دارد که منجر به حرکت قیمت از ۱٫۰۰ دلار به ۰٫۹۹ دلار یا ۱٫۰۱ دلار یا حتی بیشتر می شود.

۳-خطر از دست دادن ارزش

همیشه این خطر وجود دارد که دارایی پشتیبان یک استیبل کوین دچار کاهش در ارزش شود. استیبل کوین هایی وجود دارند که ممکن است از انحلال دارایی های اندوخته شده بیت کوین نیز دچار مشکل شوند. برخی از این دارایی های اندوخته شده به پشتوانه های سنتی مالی مانند سپرده های امانتی ، اوراق بهادار دولتی و اوراق تجاری مرتبط است. اگر این دارایی های اساسی قابلیت نقد شدن را از دست بدهند و یا دچار کاهش در ارزش شوند ، این موضوع  ارزش استیبل کوین را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

در آخر می توان نتیجه گیری کرد که، استیبل کوین ها نقش اساسی در بازارهای جهانی رمز ارز ها دارند و در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک روش پرداخت دیجیتالی ثابت ارائه خواهند شد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
توکن های غیر قابل معاوضه

برترین توکن های غیر قابل معاوضه

در سال ۲۰۲۱ ، علاقه به توکن های غیر قابل معاوضه افزایش یافته است. با ورود افراد مشهور و هنرمندان به این عرصه ، قیمت این توکن ها افزایش چشمگیری یافته است. امسال گران ترین NFT ها یا همان توکن های غیر قابل معاوضه، تمام دوران فروخته شد که نشان دهنده اشتیاق جدی سرمایه گذاران بود.

پذیرش بیت کوین

پذیرش بیت کوین

در حالی که پذیرش بیت کوین به دلیل بی ثباتی ، استفاده از آن در معاملات غیر قانونی و مصرف بی رویه برق برای استخراج با چالش اساسی رو به رو است، بسیاری از کشور ها به ویژه کشورهای در حال توسعه، بیت کوین را به عنوان نقطه ای امن در شرایط دشوار اقتصادی تلقی می کنند.

نهنگ بیت کوین چیست؟

نهنگ بیت کوین چیست؟

امروزه نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال باعث گرایش طیف وسیعی از اشخاص در سراسر جهان به این بازار شده است. عوامل تعیین کننده بسیاری در روند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *