اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

توکن دیجیتال چیست؟

توکن دیجیتال

همانطور که می دانید رمز ارز یاکریپتوکارنسی (Cryptocurrency) در واقع یک نوع دارایی دیجیتال است که در طراحی آن از تکنولوژی رمز نگاری استفاده شده است و  مبادلات آن با استفاده از بلاکچین بصورت غیر متمرکز صورت می پذیرد. توکن دیجیتال نیز یکی از انواع ارز های دیجیتال می باشد، اما به علت نداشتن بلاکچین مستقل، از بلاکچین های دیگر جهت مبادلات بهره می برد، همه توکن های رمزنگاری شده به دو دسته کلی تقسیم می شوند: غیر قابل تعویض (NON- FUNGIBLE) و قابل تعویض (FUNGIBLE) که مورد دوم رایج ترین نوع است. تعویض پذیری، ویژگی یک توکن دیجیتال است که اساساً به این معنی است که یک توکن از دیگری قابل تشخیص نیست. با این حال کاربرد های توکن‌ دیجیتال تنها محدود به رمز ارز ها نمی باشد و می‌تواند به عنوان نماد دارایی دیجیتال، خدمات و یا محصول بخصوصی باشند. در این مقاله به انواع توکن دیجیتال و کاربرد های آن می پردازیم.

انواع توکن دیجیتال

انواع توکن دیجیتال

توکن دیجیتال قابل معاوضهFungible Token

توکن‌ دیجیتال قابل معاوضه توکنی است که با هر توکن دیجیتال و یا رمز ارز دیگری از نظر ارزش مشابه و قابل تعویض باشد. در حال حاضر ۹۹٪ توکن‌های دیجیتال مانند تتر و چین لینک از این نوع می باشند. برخی از انواع این توکن ها عبارتند از:

1. (PAYMENT TOKEN) توکن دیجیتال پرداخت

از این توکن دیجیتال به عنوان وسیله مبادله برای پرداخت و ذخیره سازی ارزش استفاده می شود. توکن های پرداخت، مانند ارزهای فیات  بر اساس قوانین عرضه و تقاضا ارزش خود را بدست آورده و یا از دست می دهند. تقاضای بیشتر و عرضه کمتر ارزش توکن را افزایش می دهد ، در حالی که تقاضای کمتر و عرضه بیشتر ارزش آن را کاهش می دهد. نکته این است که برخی ارزهای رمزنگاری شده دارای عرضه محدود هستند. به عنوان مثال ، تنها 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج است. این بدان معناست که افزایش پرداخت هزینه کالا و خدمات با  استفاده از ارزهای رمزنگاری شده باعث کاهش عرضه سکه های جدید شده و ارزش آنها حداقل به صورت تئوری به شدت افزایش می یابد.

2. (UTILITY TOKEN) توکن دیجیتال کاربردی

بیشتر توکن های دیجیتال از این نوع می باشند.این توکن دیجیتال به دارندگان خود امکان دسترسی به یک محصول خاص و یا خدمات مبتنی بر بلاکچین را می دهد. به عنوان مثال می توان از اتریوم برای دسترسی به برنامه های غیر متمرکز ( dapp) و یا پرداخت هزینه های قرداد های هوشمند بر روی بلاکچین اتریوم استفاده نمود.

این توکن دیجیتال همانند اوراق بهادار سنتی عمل می کند و به عنوان سهام یا سهم شرکت شناخته می شود که پس از پایان عرضه اولیه سکه به خریدار داده می شود. با خرید این نوع توکن از شرکت یا پروژه ، حقوق خاصی را به همراه سهیم شدن در سهام شرکت دریافت می کنید. ارزش توکن بهادار ممکن است با توجه به عملکرد پروژه افزایش یا کاهش داشته باشد مشابه موردی که در سهام اتفاق می افتد.

مشاهده مطلب
هاوینگ چیست ؟

توکن دیجیتال غیر قابل معاوضه NON-FUNGIBLE TOKENS

در سال های اخیر ، توکن دیجیتال غیرقابل تعویض (NFT) به دلیل وجود موارد استفاده بسیار امیدوارکننده مورد توجه قرار گرفته است. به عبارت ساده ،NFT ها نمایانگر دیجیتالی از دارایی های کمیاب یا منحصر به فرد هستند. بیشترین میزان بهره برداری NFT ها از بلاکچین اتریوم می باشد. از این توکن دیجیتال می توان در جهت نشانه گذاری مواردی مانند: آثار هنری، مجموعه های جمع آوری شده و حتی املاک نیز بهره برد و هیچ کس نمی تواند سابقه مالکیت را تغییر داده یا یک NFT جدید را کپی کند برخی از موارد استفاده از این توکن به شرح زیر می باشد:

توکن قابل معاوضه

1.(Gaming) توکن دیجیتال در صنعت بازی سازی

یک بازی NFT ترکیبی از بازی های معمولی و مکانیسم های بازی های غیرمتعارف است تا کاربران بتوانند کنترل بیشتری بر دارایی های درون بازی مانند شخصیت ها ، اسلحه ها ، زمین های مجازی و موارد دیگر داشته باشند. این امر با راه اندازی بازی ها بر روی بلاکچین و تثبیت آنها با اقتصاد مبتنی بر دارایی های دیجیتالی امکان پذیر می شود. برخی از افراد ممکن است استدلال کنند که می توانند دارایی های بازی را بدون بلاکچین مدیریت کنند، اما بدون بلاکچین ، بازیکنان هرگز مالک دارایی های درون بازی خود نیستند. در حقیقت ، تمام ثروت های درون بازی متعلق به صاحبان بازی است و نه بازیکنان. اگر توسعه دهندگان تصمیم بگیرند بازی را تعطیل کنند یا سرورها دچار خرابی قابل توجهی شوند ، مجموعه ها ، انیمیشن ها موارد  ارزشمند شما از بین می روند. اما اگر دارایی های بازی شما مبتنی بر بلاکچین است ، حتی اگر مشکلی پیش بیاید ، آنها محفوظ خواهند ماند.

چنین توکن هایی به دلیل بازی معروف (Crypto Kitties) محبوبیت یافتند. این پروژه اولین بازی بلاکچینی است که در سال 2017 بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شد. این بازی به شما امکان می دهد گربه های دیجیتالی منحصر به فرد ایجاد و پرورش دهید. اگر می خواهید حیوان خانگی خود را ارتقا دهید، هزینه تمام زنگ ها و سوت ها را با ETH پرداخت می کنید. هر Kitty مجموعه ای منحصر به فرد از “cattributes” دارد و بلاک چین Ethereum از DNI دیجیتالی حیوان خانگی محافظت می کند ، بنابراین هیچ کس نمی تواند یک بچه گربه را از صاحبش بگیرد.

Splinterlands یک بازی کارتی قابل معامله است که به کاربران اجازه می دهد که درآمد کسب کنند. وقتی برنده مسابقه کارت می شوید پاداش می گیرید. برای شروع بازی Splinterlands ، ابتدا باید یک بسته اولیه کارت خریداری کنید ، یک حساب Steem ثبت کنید و کارت های خریداری شده را در Splinterlands رونمایی کنید. در برخی موارد ، ممکن است آنقدر خوش شانس باشید که در بین اولین مجموعه کارت های خریداری شده ، کارت های کمیابی پیدا کنید. همچنین ، می توانید چند برابر یک نوع کارت را پیدا کنید. در این صورت ، می توانید کارت های مشابه را برای افزایش قدرت آنها ترکیب کرده یا یکی از آنها را در ازای ارزهای رمزنگاری شده بفروشید.

مشاهده مطلب
3 روش کسب سود در دیفای

2.(Collectibles) توکن دیجیتال برای کلکسیونر ها

NFT ها می توانند مدیریت و تجارت مجموعه های شما را به یک کار ساده تبدیل کنند. با استفاده از آنها می توان اقلام دنیای واقعی ، از جمله آثار هنری را نشانه گذاری کرد. حقوق مالکیت این آثار پس از تأیید در یک بلاکچین ذخیره می شود. یک پروژه جالب برای دنبال کردن تمبرهای رمزنگاری شده توسط خدمات پستی اتریش است. طبق گزارشات ، آنها 150،000 نسخه از تمبرهای مبتنی بر بلاکچین را منتشر کردند که می توانند به عنوان تمبر عادی نیز استفاده شوند.

3.(Digital identity) توکن دیجیتال در سیستم احراز هویت

بخش دیگری که می تواند از NFT بهره مند شود ، هویت دیجیتال است. اگر شناسه و داده های مالکیت خود را روی بلاکچین ذخیره کنید ، این قابلیت را دارید که بسیاری از کاغذ بازی های اداری را حذف کنید. همچنین بلاکچین به محافظت از اطلاعات شما کمک می کند و حذف یا تغییر آن ها غیرممکن است. بنابراین ، انتقال و مدیریت دارایی ها از هر مکانی آسان تر می شود. علاوه بر این، می توانید گواهینامه ها و مجوزهای مختلف را توکنیزه کنید. در این مورد ، شما مجبور نیستید برای اثبات هویت و یا صلاحیت خود مدرکی ارائه نمایید. به علاوه،  می توان رویه هایی مانند بررسی هویت، رای گیری صدور ویزا را براحتی انجام داد.

4.(Fractional Ownership of Assets) توکن دیجیتال برای مالکیت بخشی از دارایی

 این امکان را برای یک فرد عادی فراهم می آورد که تنها بخشی از یک دارایی را بخرد که قبلا  قادر به خرید آن نبود. بر اساس این سناریو ، چندین نفر می توانند به طور جمعی صاحب یک نقاشی، یک ساختمان تاریخی، یک قطعه زمین، اوراق بهادار و مجموعه های کالایی باشند. اگر قیمت دارایی افزایش یابد، می توانید سهم خود را در هر زمان بفروشید. در واقع، بسیار آسانتر از فروش یک تابلو نقاشی میلیون دلاری یا یک عمارت بصورت کامل است. بنابراین ، توکن های NFT نقدینگی را به بازارهای مربوط اضافه می کند و به افراد طبقه متوسط اجازه می دهد سرمایه گذاری های منحصر به فردی انجام دهند.

 

در دنیای ارز های دیجیتال ایجاد یک توکن دیجیتال امر چندان پیچیده و دشواری نیست و هرشخصی که کمی در زمینه‌ی برنامه‌نویسی دانش و تجربه داشته باشد، می‌تواند به‌راحتی توکن تخصصی ایجاد کند. توکن ها در انواع مختلف و با اهداف مختلفی تولید می‌شوند، اما صرفاً ایجاد یک توکن نمی‌تواند ارزشمندی آن را تضمین می‌کند. در انتها باید گفت که افزایش روز افزون تعداد کالاهایی که می‌توان با استفاده از این توکن‌ها خریداری کرد، اثباتی است بر افزایش اعتبار و محبوبیت آنها.

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلبکدام کمپانی های بزرگ جهان از تکنولوژی بلاکچین استفاده می

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.