اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

رشد چند هزار درصدی ارز دیجیتال سولانا رقیب اتریوم

رشد چند هزار درصدی ارز دیجیتال سولانا رقیب اتریوم

در سال جاری با افزایش تقاضا برای اتریوم، پرکاربردترین شبکه بلاکچین، پروژه های دیگری نیز در تلاش برای رقابت ظاهر شدند. از جمله ارز دیجیتال سولانا. طبق داده های بازار، تا تاریخ 8 نوامبر امسال ارزش SOL نزدیک به 11000 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر چهارمین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار می باشد.

 قیمت فعلی سولانا در زمان نگارش این مقاله 246.95 دلار با حجم معاملات 24 ساعته 3.00 میلیارد دلار است. بالاترین قیمت سولانا 259.96 دلار ثبت شده است. این ATH در 7 نوامبر 2021 به دست آمد. در حال حاضر، ارزش بازار آن بیش از 74 میلیارد دلار است. 

ارز دیجیتال سولانا

تاریخچه ارز دیجیتال سولانا

سولانا در ماه مارس 2020 میلادی راه اندازی شد. ارز دیجیتال سولانا به عنوان چاره ای جهت جبران کاستی های بلاکچین های  شناخته شده ای مانند بیت‌کوین و اتریوم وارد دنیای فناوری شد. آناتولی یاکوونکو، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Solana Labs، که قبلا در Dropbox و Qualcomm کار می‌کرد، شاهد تلاش این پلتفرم‌های بلاکچین برای رسیدن به فراتر از 15 تراکنش در ثانیه (tps) بود، در حالی که سیستم‌های پرداخت سرعت صدها یا حتی هزاران بار سریع‌تر را طلب می‌کردند. طبق وایت پیپر سولانا بلاکچین آن برای تایید تراکنش ها و ایجاد کوین جدید از ترکیب اثبات سهام (PoS) و اثبات کار یا همان اثبات تاریخ (PoH) استفاده می کند.

یاکوونکو با همکاری گرگ فیتزجرالد Greg Fitzgerald ، بلاکچین ارز دیجیتال سولانا را راه اندازی کرد. سولانا قول داد که کاستی هایی مانند سرعت پایین تراکنش، کارمزدهای بالا و مسائل مقیاس پذیری را از طریق الگوریتم اجماع جدید اثبات تاریخ (PoH) که توسط آناتولی یاکوونکو ایجاد شده است را برطرف کند. با توجه به اینکه سولانا در حال حاضر می تواند 65000 تراکنش در ثانیه را با هزینه تراکنش 0.00025 دلار انجام دهد، این بلاکچین توانسته به وعده خود عمل کند. از دیگر دستاورد های سولانا می توان به سرعت ارتقاء رتبه بندی آن بر اساس ارزش بازار اشاره نمود. در فوریه 2021، سولانا در رتبه 42 قرار گرفته بود اما از نوامبر 2021، سولانا در رتبه 4 قرار گرفته است.

با این حال دو مورد اشکال و قطعی در شبکه سولانا سبب کاهش ارزش آن شد:

 اولین مورد در تاریخ 4 دسامبر 2020 اتفاق افتاد که در حدود 5.30 ساعت ادامه داشت.

دومین مورد هم در 14 سپتامبر امسال رخ داد که حدود 17 ساعت به طول انجامید. مشکل زمانی رخ داد که پروتکل GRAPE که یک پروتکل شبکه اجتماعی غیرمتمرکز برای ایجاد، پاداش و ایمن کردن هر جامعه آنلاین با استفاده از قدرت Solana است، پیشنهاد اولیه DEX خود را راه‌اندازی کرد، و ربات‌ها در حال تولید تراکنش‌هایی بودند که شبکه را پر کنند این مورد منجر به سرریز حافظه شد. بار تراکنش در 400000 تن در ثانیه به اوج خود رسید.

 اما سولانا در کمتر از 24 ساعت به عملکرد کامل بازگشت و هیچ سرمایه ای از بین نرفت. واکنش ها به این خبر متفاوت بود. برخی ابراز ناامیدی کردند و به اشتراک گذاشتند که اعتمادشان به این بلاکچین از دست رفته است، در حالی که برخی دیگر نمی‌توانستند باور کنند که سولانا واقعاً می‌تواند این نوع سرعت تراکنش را نشان دهد. برخی دیگر مواردی را به یاد آوردند که سایر بلاکچین‌ها، از جمله اتریوم، با قطعی مواجه شدند، اما همچنان به عملکرد عادی بازگشتند و همچنان در بین کاربران و توسعه‌دهندگان بلاکچین از محبوبیت خود برخوردار بودند.

با وجود این موانع، اکوسیستم ارز دیجیتال سولانا به رشد خود ادامه داده و در حال حاضر بیش از 400 پروژه بر روی بلاکچین آن در حال اجراست. Sol 1، Serum، Audius، Hedgehog، Anchor و Raydium از نمونه های آن می باشند.

مشاهده مطلب
کدام کمپانی های بزرگ جهان از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنند ؟

علل مقایسه اتریوم با سولانا

بلاکچین اتریوم و ارز دیجیتال سولانا هر دو قابلیت ایجاد قرارداد هوشمند را دارند، در اجرای امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi، برنامه‌ها و توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFTها بسیار مهم هستند. اصطلاح DeFi در سال های اخیر به دلیل پذیرش بلاکچین در بخش مالی رایج شده است. اپلیکیشن‌های DeFi با ایجاد جایگزینی برای سیستم‌های مالی سنتی مانند بانک‌ها و صرافی‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتال، دنیای مالی امروز را متحول می‌کنند. 

این روزها اکثر برنامه ها و پلتفرم های DeFi بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شوند. در واقع، این اتریوم بود که روند مالی غیرمتمرکز را راه اندازی کرد و آن را با موفقیت توسعه داد. این بلاکچین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا بدون مراجعه به بانک‌ها یا اتکا به سایر واسطه‌ها، بر روی ارزهای دیجیتال وام و بهره دریافت کنند. با این حال، سولانا رقیب جدی اتریوم از نظر توسعه اپلیکیشن DeFi بسیار موفق عمل کرده در این مقاله به مقایسه بلاکچین این دو رمز ارز می پردازیم اما پیش از آن بررسی تاریخچه ایجاد اتریوم خالی از لطف نمی باشد.

علل مقایسه اتریوم با سولانا

تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم ، برای اولین بار ایده خود از یک بلاکچین جدید را در سال 2013 در وایت پیپر توضیح داد. او مجذوب بیت کوین و فناوری زیربنایی آن بود، اما متقاعد شده بود که برای توسعه برنامه ها به یک زبان برنامه نویسی انعطاف پذیر نیاز دارد. از آنجایی که او یک توسعه‌دهنده واقعی بیت‌کوین نبود و نمی‌توانست بر نحوه طراحی آن تأثیر بگذارد، تصمیم گرفت یک پلتفرم و زبان برنامه‌نویسی جدید ایجاد کند تا قابلیت‌های این فناوری را گسترش دهد.

این روزها، اتریوم پرکاربرد ترین سیستم بلاکچین است، زیرا امکان ایجاد و اجرای برنامه‌ها، قراردادهای هوشمند و توکن‌ها را فراهم می‌کند. این ویژگی ها اتریوم را به یک مبتکر واقعی در دنیای بلاکچین تبدیل کرده است. دیگر بلاکچین بزرگ پیش از آن بیت کوین بود، اما قابلیت های آن فقط به انتشار ارز مجازی محدود بود. اتریوم دارای رمزنگاری خاص خود به نام اتر (ETH) است. علاوه بر این، بلاکچین آن با استفاده از استاندارد ERC-20، توکن های دیگری را میزبانی می کند. 

بر اساس داده های  Etherscan، بیش از 460000 قرارداد توکن مبتنی بر ERC-20 وجود دارد. پروژه های ارزهای دیجیتال برتر که برروی بلاکچین اتریوم میزبانی می شوند، عبارتند از Tether (USDT)، توکن (BAT)، (USDC)، (ChainLink) و (DAI). 

توکن مبتنی بر ERC-20

یک علت دیگر محبوبیت اتریوم نیز به دلیل رونق اخیر در توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. استاندارد ERC-721 اساس توکن های غیرقابل تعویض را تشکیل می دهد. بعلاوه، معروف ترین پلتفرم های مبتنی بر اتریوم OpenSea، Axie Marketplace، CryptoPunks و SuperRare هستند.

اتریوم

تفاوت های موجود در بلاکچین اتریوم و سولانا

1-قرار داد های هوشمند

در ابتدا باید گفت که اتریوم اولین پلتفرم قرارداد هوشمند در جهان است. به دلیل محبوبیت و کاربرد گسترده آن در ساخت dApps، مردم تمایل دارند قراردادهای هوشمند را با این بلاکچین خاص مرتبط کنند. قراردادهای هوشمند اتریوم با زبان برنامه نویسی Solidity نوشته شده است. در مورد ارز دیجیتال سولانا، قراردادهای هوشمند آن بیشتر به زبان Rust نوشته شده است.

بزرگترین تفاوت بین این دو این است که درارز دیجیتال سولانا، مدت‌ زمان برابر برای انجام قراردادهای هوشمند به‌نام سی‌لِوِل (Sealevel) صورت می گیرد که یک موتور پردازش تراکنش موازی منحصر به فرد که توسط تیم سولانا توسعه یافته است، پیاده سازی می شود. در نتیجه، ده ها هزار قرارداد هوشمند را می توان همزمان پردازش کرد، این یکی از ویژگی هایی است که سولانا را بسیار مقیاس پذیر می کند.

مشاهده مطلب
آموزش متامسک

 در حالیکه بر نامه‌های پیاده‌شده روی EVM اتریوم‌ مشابه یکدیگر نیستند و اجرای یک عملیات برای شبکه می‌تواند سخت‌تر یا راحت‌تر از دیگر عملیات‌ها باشد، به این معنی که قراردادهای هوشمند در صف قرار می گیرند. EVM، ماشین مجازی‌ اتر‌یوم (Ethereum Virtual Machine) است که این امکان را به هر کسی می‌دهد تا بتواند پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های خودش را به صورت غیر متمرکز روی آن اجرا کند. در واقع این ماشین مجازی، یه دستگاه کدنویسی‌شده است که می‌تواند قراردادهای هوشمندی را که به زبان Solidity نوشته شده‌اند، روی شبکه بلاکچین اجرا کند.

2-مقیاس پذیری

برای اینکه کاربران بتوانند تراکنش‌های سریع و ایمن انجام دهند و به راه‌حل‌های بدون نقص دسترسی داشته باشند، برای یک بلاکچین بسیار حیاتی است که بتواند مقیاس‌پذیر باشد.

در مورد سولانا، این شبکه ادعا می کند که می تواند 65,000 tps را پردازش کند. این توان عملیاتی بالا توسط PoH، Tower BFT و Turbine به دست می آید.

 سرعت تراکنش اتریوم 14.7 تراکنش در ثانیه است که مشخص می شود این بلاکچین به بهبودهای جدی نیاز دارد. توسعه دهندگان اتریوم در حال حاضر روی این موضوع کار می کنند. این تیم در حال برنامه ریزی برای معرفی “زنجیره های خرد شده” Shard chains است. اینها بار شبکه را در 64 زنجیره جدید پخش می کند و در نتیجه ازدحام شبکه را کاهش می دهد و سرعت تراکنش را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. Sharding همچنین با پایین نگه داشتن نیازهای سخت افزاری، اجرای یک گره را آسان تر می کند. بنابراین، در مورد اتریوم، شاردینگ و راه حل های سطح 2 استفاده می شود، در حالی که Solana مکانیسم های خاص خود را دارد و یک بلاک چین سطح 1 باقی می ماند.

3-هزینه تراکنش

هزینه تراکنش ها در اتریوم با توجه به تراکم شبکه معمولا بین 20 تا 70 دلار در هر تراکنش است. اما میانگین هزینه سولانا برای هر تراکنش 0.00025 دلار است. بنابر این کاملاً واضح است که بلاکچین سولانا ، بسیار سریعتر و بسیار ارزانتر از اتریوم است. در حالی که دنیای بلاکچین در انتظار اتریوم 2 است، سولانا از هر شانسی برای صعود به اوج برخوردار است.

با این وجود، ارز دیجیتال سولانا همچنین به دلیل عدم غیر متمرکز بودن بصورت کامل، مورد انتقاد قرار گرفته است. دلیل آن این است که در حال حاضر 19 اعتبارسنج (validator) وجود دارد که روی هم بیش از 33 درصد از کل سهام را کنترل می کنند. با این حال، در مقایسه با اتریوم، سولانا هنوز تعداد کمتری گره اعتبارسنجی دارد، این تعداد در سولانا 1,158 مورد است، در حالیکه اتریوم  200,121 گره جهت اعتبارسنجی را دارا می باشد.

ولیدیتور های سولانا
4-مکانیسم اجماع

در حال حاضر، اتریوم بر روی یک مدل اثبات کار (PoW) کار می‌کند، که در آن ماینر ها برای حل پازل‌های پیچیده به منظور اعتبارسنجی تراکنش‌ها می بایست رقابت کنند. با این حال بلاکچین ارز دیجیتال سولانا برای تایید تراکنش ها و ایجاد کوین جدید از ترکیب اثبات سهام (PoS) و اثبات کار یا همان اثبات تاریخ ( PoH) استفاده می کند.

همانطور که گفته شد، ارز دیجیتال سولانا به خوبی توانسته است که با ارائه راهکارهای نوین جهت کاستی های بلاکچین، ضمن حفظ امنیت و تمرکز زدایی شبکه، مسئله مقیاس پذیری را نیز تا حد بسیار زیادی حل کند و از رقبای خود پیشی بگیرد.

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلبهاوینگ چیست ؟مشاهده مطلبپذیرش بیت کوین

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.