روش های تامین برق ماینر

تامین برق ماینر

در عصر حاضر استخراج و یا ماینینگ رمز ارز ها امکان سودآوری مناسبی را ایجاد کرده است و بسیاری بر این باورند که ارز های دیجیتال آینده درخشانی در صنعت مالی جهان خواهد داشت. بنابراین مسئله تامین برق ماینر با استفاده از انرژی پاک و تجدید‌ پذیر بسیار مورد توجه و جدی است. بر طبق گزارشات اعلام شده از سوی شورای استخراج بیتکوین (BMC) که یک مجمع داوطلبانه و آزاد از شرکت‌های استخراج‌کننده و فعال در دنیای رمزارزهاست و با هدف افزایش شفافیت و آگاهی‌رسانی به جامعه تشکیل شده، صنعت جهانی استخراج بیت کوین در طول سه‌ماهه منتهی به ژوئن سال 2021 ترکیب میزان مصرف برق پایدار خود را بیش از دو برابر کرده و آن را به حدود ۵۶ درصد رسانده است. با این حساب، صنعت رمزارزها حالا یکی از پایاترین صنایع جهان محسوب می‌شود.

ماینینگ چیست؟

پیش از صحبت در مورد روش های تامین برق ماینر ابتدا می بایست با مفهوم استخراج بیتکوین و یا ماینینگ آشنایی داشته باشید:

 استخراج بیت کوین یا همان ماینینگ بیت کوین،  یک عمل داوطلبانه است که در آن افرادی داوطلب تحت عنوان (ماینر) جهت تایید تراکنش های بیت کوین و نیز حفظ امنیت شبکه  قدرت پردازش دستگاه های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می دهند. البته در قبال انجام این عمل به ماینر ها مقداری بیت کوین به عنوان پاداش تعلق می گیرد. در فرآیند استخراج مهمترین موضوع تامین برق ماینر می باشد. دستگاه‌های استخراج مصرف برق بسیار بالایی دارند، بنابر این باید برق و تجهیزات برقی مناسب باشد تا بتوان هم از نظر قانونی و هم از نظر ایمنی فرآیند استخراج را به انجام رساند. 

طبق قوانین ایران، تامین برق ماینر با استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای ممنوع است. علاوه بر این، نگرانی های جهانی در رابطه با افزایش انتشار کربن و دیگر آلاینده‌ها در فرآیند ماینینگ بیتکوین وجود دارد.استخراج‌کنندگان (ماینرهای) بیت‌کوین بیشتر در جاهایی که برق ارزان است، فعالیت می‌کنند. بنابراین، مسئله مورد توجه در رابطه با پیامد های زیست محیطی استخراج  بیت‌کوین کمبود تولید انرژی تجدیدپذیر است با این وجود این روزها با استفاده از روش های جدید تامین برق ماینر سعی شده که هزینه های استخراج و همچنین آسیب های زیست محیطی تا حدودی کاسته شود.

انواع روشهای تامین برق ماینر

  • تأمین برق ماینرها با استفاده از پنل خورشیدی
  • تامین برق ماینر با استفاده از انرژی آب یا هیدرو ماینینگ
  • تأمین برق ماینر با استفاده از موتور برق و ژنراتور گازی و گازوئیلی
  • تامین برق ماینر با استفاده از پسماند
  • تأمین برق ماینر با استفاده از جزر و مد
  • تأمین برق ماینر با استفاده از انرژی گرمای زمین

تأمین برق ماینر از طریق سولار ماینینگ

سولار ماینینگ به معنای بهره برداری از انرژی خورشیدی در جهت استخراج ارزهای دیجیتال می باشد. در واقع  در این روش از انرژی خورشید برای تامین برق ماینر استفاده می شود و این کار با استفاده از پنل های خورشیدی صورت می گیرد. برای جلوگیری از قطع شدن فرآیند تامین برق ماینر در شب، و یا در هوای ابری می‌توان از باطری‌های ذخیره‌‌ساز استفاده کرد. استفاده از انرژی خورشیدی برای استخراج ارزهای دیجیتال از سود خوبی نیز برخوردار می باشد، چرا که براحتی می توان همزمان با انجام فرآیند ماینینگ از برق مازاد تولیدی بهره برداری اقتصادی نمود و آن را با تعرفه‌‌ای 10 برابری نسبت به قیمت امروز، تا 20 سال به دولت فروخت.

روش تامین برق ماینر

تامین برق ماینر با استفاده از انرژی آب

یکی از روش های نسبتا ارزان قیمت در فرآیند تولید برق ماینر می باشد که از جمله مزیت های آن تجدید پذیر بودن این انرژی می باشد. در این شیوه، توربین ها که بیشتر در کنار سد ها احداث می شوند با استفاده از انرژی جنبشی آب به حرکت در آمده و تولید برق را انجام می دهند. با این حال از معایب این روش می توان به سد سازی اشاره کرد که باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود.

تأمین برق ماینر با استفاده از موتور برق و ژنراتور گازی و گازوئیلی

در این روش ژنراتور از طریق مصرف گاز شهری یا سیلندر‌‌های گاز بحرکت در آمده و سبب تولید برق می شود. البته که تأمین برق ماینر از این طریق، صرفه اقتصادی مناسبی ندارد معمولا  استفاده از ژنراتور تنها برای تامین برق پشتیبان یا برق اضطراری در فرآیند استخراج  توصیه می‌شود. چرا که هزینه استفاده از گازوئیل مقرون به صرفه نمی باشد.

تامین برق ماینر با استفاده از پسماند

در این شیوه تولید انرژی از دو روش امکان پذیر می باشد. در روش اول مواد بازیافتی برای تولید گرما سوزانده می‌شوند و از گرمای تولیدی برای به چرخش در آوردن توربین‌ها استفاده می‌شود. اما در روش دوم نیازی به سوزاندن مواد بازیافتی نمی باشد و از فعالیت باکتری‌هایی که باعث تجزیه این زباله ها می‌شود گاز متان آزاد می‌شود. گاز متان آزاد شده بعد از انتقال به محفظه احتراق مشتعل می‌شود و  از حرارت ناشی از اشتعال متان گرمای لازم برای به حرکت در آوردن توربین تامین می شود.

تأمین برق ماینر با استفاده از جزر و مد

این منبع تامین برق ماینر جزو منابع تجدید پذیر دسته بندی می شود. در این فرآیند جزر و مد باعث ایجاد حرکت در توربین ها و نهایتا تامین برق ماینر می شود. این روش تنها در مناطق ساحلی قابل بهره برداری می باشد.

تأمین برق ماینر با استفاده از انرژی گرمای زمین

این منبع انرژی در بین تمامی انرژی‌های تجدید پذیر از بازدهی بالایی برخوردار بوده به این علت که  هیچ وابستگی به شرایط خاص محیطی ندارد البته از این روش بیشتر در مناطقی که در جوار کوه‌های آتشفشانی قرار دارند، استفاده می شود.گرمای موجود در زیر زمین، باعث چرخش توربین شده و تأمین برق ماینر را میسر می‌سازد. در این روش می توان با کم‌ترین تاثیر مخرب بر اکوسیستم در جهت تامین برق ماینر اقدام نمود

در مجموع می توان گفت از میان روش های بالا بهترین شیوه جهت تأمین برق برای ماینر، روش سولار ماینینگ است. سولار ماینینگ در آینده نه چندان دور نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری در تامین برق ماینر ایفا خواهد کرد این روش به دانش فنی زیادی نیاز ندارد بعلاوه تامین برق ماینر با استفاده از انرژی خورشیدی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است، یکی از موارد حائز اهمیت استهلاک بسیار پایین پنل های خورشیدی است. طبق برآورد ها عمر مفید هر پنل خورشیدی تا 25 سال تخمین زده می شود که سبب می شود هزینه تعمیر و نگهداری به مقدار قابل توجهی نسبت به مابقی روش ها کمتر باشد. بطور مثال تولید برق با استفاده از سوخت‌های فسیلی هزینه‌های زیادی به همراه دارد. سوخت‌های فسیلی به محیط زیست نیز آسیب می‌رسانند و اثرات مخربی بر جای می‌گذارند، در حالی که انرژی خورشیدی کاملا پاک، سالم و بی ضرر برای محیط زیست است. انرژی خورشیدی آلودگی ایجاد نکرده و گاز‌های گلخانه‌ای را ساطع نمی‌کند. استفاده از این انرژی به مقابله با بحران گرم شدن کره زمین نیز کمک می‌کند.. با این اوصاف جستجو برای پیدا کردن راه‌های خلاقانه تأمین انرژی با آلایندگی کمتر همچنان ادامه دارد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
اتریوم

ارتقا اتریوم در مرداد 1401

ارتقا اتریوم در مرداد 1401 بار ها قرار بود انتقال اتریوم به مکانیزم اجماع اثبات سهام (pos) رخ دهد و هر بار عقب می افتاد بالاخره در مرداد امسال (1401) این اتفاق خواهد افتاد. پرستون ون لون یکی از توسعه دهندگان شبکه اتریوم به شرکت کننده در یک کنفرانس گفت

ادامه مطلب »
اخبار ارز دیجیتال

خسارت هولدرها

خبری که اخیرا منتشر شده است و گویا ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم نظریه ای دارد. او در توئیتی این نظریه را داده. ویتالیک بوترین : ترا باید به فکر جبران خسارت هولدرهای کوچک باشد نه نهنگ ها!   ترا باید در طرح پیشنهادی برای جبران خسارت هولدرها ، سرمایه

ادامه مطلب »
خدمات بلاکچین

مزایا و اهمیت بلاکچین

همان طور که می دانید نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال به گونه ای است که نیازی به واسطه برای انجام تراکنش ها در شبکه ندارد. یعنی اینکه به نهادهایی مثل بانک یا سایر موسسات نیاز ندارند. اما چگونه امنیت تراکنش های این بازار، تامین می شود. جواب این سوال، ماینرها یا

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.