اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

نهنگ بیت کوین چیست؟

نهنگ بیت کوین چیست؟

امروزه نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال باعث گرایش طیف وسیعی از اشخاص در سراسر جهان به این بازار شده است. عوامل تعیین کننده بسیاری در روند قیمت گذاری ارز ها وجود دارد یکی از این عوامل نهنگ ها هستند. نهنگ بیت کوین، یکی از اصطلاحات کریپتو کارنسی می باشد که به افراد و یا نهاد هایی اطلاق می شود که مقادیر بسیار بالایی از بیت کوین را دارا بوده و از پتانسیل کافی در افزایش و یا کاهش قیمت بیت کوین برخوردار می باشند. طبق گزارش Investopedia حدود 1000 نفر دارای 40 درصد از بازار هستند، همچنین به گفته coin desk تعداد آدرسهایی که بیش از 1000بیت کوین در خود نگه داشته اند 2334 است که بالاترین رکورد جدید تاریخ است.

نهنگ ها چه کسانی هستند؟

همانطور که گفتیم نهنگ‌ بیت کوین بزرگترین سرمایه‌گذار در بازار است که ممکن است یک شخص یا سازمان و نهاد خاصی باشد. نهنگ‌ها این قابلیت را دارا می باشند که با خرید یا فروش حجم زیادی از ارزش بازار، باعث افزایش یا کاهش شدید قیمت شوند. از آنجا که ارزهای دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل ردیابی نمی باشند، یافتن ارتباط مستقیم حساب‌ها با افراد یا نهادهای خاص دشوار است با این حال، از طریق بررسی داده ‌های بلاکچین افرادی که آدرس عمومی خود را اعلام کرده‌اند، می‌توان حداقل برخی از اشخاصی که مقادیر قابل‌توجهی ارز های مختلف دارند را شناسایی کرد. 

بر اساس گزارش BitInfoCharts ، فقط سه کیف پول بیت کوین دارای 7.18 درصد از کل بیت کوین در گردش تا سه ماهه اول سال 2021 با ارزش حدود 74 میلیارد دلار بوده و 100 کیف پول برتر حدود یک سوم کل بیت کوین به ارزش 342 میلیارد دلار را در خود جای داده است. از جمله نهنگ هایی که هویتشان برای عموم احراز شده است می توان از  ساتوشی ناکاماتو خالق بیت کوین نام برد، همچنین در این لیست از دوقلو های مشهور Winklevoss که بر طبق برآورد ها چیزی در حدود 100 هزار بیتکوین را دارا می باشند و Tim Draper با 42 هزار بیتکوین به عنوان سرمایه دار ترین افراد یاد شده است.

روش های تاثیر گذاری نهنگ بیت کوین بر قیمت ها

اقدامات نهنگ های‌ بیتکوین می‌تواند سیگنال‌های قیمت مهمی را برای هشدار دادن به سرمایه‌گذاران فراهم کند. از آنجا که آنها می توانند دارایی های خود را در مقادیر کمتر و در مدت طولانی تری بفروشند تا از جلب توجه جلوگیری کنند، همچنین آنها می توانند با ایجاد تحریف در بازار ، قیمت را به طور غیرمنتظره افزایش یا کاهش دهند. در واقع حرکت نهنگ بیت کوین  تأثیرات زیادی بر بازار بیت کوین دارد ، چه از طریق افزایش نوسان ، چه از نظر نقدینگی و چه ترکیبی از هر دو این موارد. آنها در واقع شرایطی را برای گمانه زنی در بین افراد با دارایی های کوچک ایجاد می کنند. نوع حرکت نهنگ بیت کوین در سرمایه گذاری ارزهای رمزنگاری شده اهمیت دارد ، چند الگوی رایج به شرح زیر می باشد:

مشاهده مطلب
آموزش متامسک
روش های تاثیر گذاری نهنگ بیت کوین بر قیمت ها

1-Wallet to exchange انتقال سرمایه نهنگ بیت کوین از کیف پول به صرافی

وقتی ارز های رمز نگاری شده از کیف های نهنگ ها به صرافی ها ارسال می شوند ، معمولاً به این معنی است که آنها می خواهند آن را بفروشند. از سوی دیگر ، اگر میلیون ها دلار ارز رمزنگاری شده از صرافی به یک کیف پول ارسال شود ، بعید است که به زودی به فروش برسد. یک سپرده بزرگ بیت کوین عموماً نشان می دهد که نهنگ بیت کوین در حال فروش ارز در بازار است ، در حالی که سپرده بزرگ یک استیبل کوین ، مانند تتر ، ممکن است نشان دهنده خرید بالقوه باشد. از آنجا که معاملات نهنگ بزرگ می تواند بازارها را جابجا کند، هر نشانه ای که نشان دهد یک نهنگ در حال آماده شدن برای فروش سکه است ، فشار نزولی را بر بازار وارد می کند و بالعکس.

2-Exchange to wallet انتقال سرمایه نهنگ بیت کوین از صرافی به کیف پول

هلدر های بزرگ یا نهنگ های  این حوزه همیشه کیف پول های سرد را  برای نگهداری اموالشان به جهت دارا بودن امنیت بیشتر ترجیح می دهند. انتقال حجم زیادی از ارز ها از صرافی ها و انتقال آن به کیف پول نهنگ ها بدین معنی است که نهنگ بیت کوین قصد فروش ارز های خود را در کوتاه مدت نخواهد داشت. بنابر این عرضه سکه در مبادلات کاهش یافته و افزایش قیمت ایجاد می شود، به ویژه در زمان تقاضای زیاد. از طرف دیگر ، خروج استیبل کوین ها مانند تتر را می توان به عنوان یک علامت منفی در نظر گرفت و حرکت آنها در خارج از صرافی ها همچنین نشان دهنده رکود موقت یا حتی بازار نزولی است، این بدان معنا است که نهنگ ها شرایط بازار را برای سرمایه گذاری نامطلوب می دانند.

مشاهده مطلب
پذیرش بیت کوین

به غیر از صرافی ها ، نهنگ ها اغلب از روش OTC به دلایل مربوط به حریم خصوصی و قدرت نقدینگی استفاده می کنند. در بازار OTC، صرافی یا کارگزار واسط وجود نداشته و خریدار و فروشنده مستقیما باهم معامله می کنند. بطور کلی این بازار مناسب سرمایه‌داران کلان یا نهنگ‌های بازار بوده که قصد دارند تعداد بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال را در یک قیمت مشخص به فروش برسانند. معاملات خارج از صرافی، کارگزاری یا بروکر عمدتاً قابل ردیابی نیستند و تأثیر آنها بر قیمت اغلب به اندازه معاملات معمولی برجسته نیست. با این حال، یک تراکنش بزرگ از کیف پول یک نهنگ بیت کوین به کیف پول دیگر می تواند به طور بالقوه یک معامله OTC باشد.

این نوع حرکت نهنگ بیت کوین از طریق روش (Arbitrage) صورت می گیرد، در واقع آربیتراژ به معنی بدست آوردن سود از تفاوت قیمت در دو یا چند بازار می باشد. این سود زمانی بدست می آید که یک دارایی به طور همزمان در دو بازار متفاوت یا در موارد دیگر با دو قالب غیر مشابه از یکدیگر به مصرف کنندگان عرضه شود.در این روش نهنگ ها از مزایای این تفاوت های قیمتی استفاده می کنند و به طور همزمان دارایی را در بازار ارزان تر خریداری می کنند و سپس آن را در بازار با قیمت بالاتر می فروشند. سرمایه نهنگ ها آنقدر عظیم می باشد که همین تفاوت کوچک قیمت نیز بازده قابل توجهی در فیات ارائه می دهد.

 

در انتها توجه به این نکته ضروری است که وقوع هر یک از انواع معاملات ذکر شده در بالا هیچ نتیجه خاصی را تضمین نمی کند. یک نهنگ بیت کوین همچنین می داند که معاملاتش  در حال پیگیری است و گاهی اوقات ، نهنگ ها ممکن است رمز ارز ها را بین کیف پول و صرافی ها منتقل کنند تا تحرکات بازار را تحریک کنند. به طور مشابه ، هنگامی که نهنگ ها در صرافی ها معامله می کنند ، ممکن است سفارشاتی را برای خرید یا فروش که قصد پرکردن آنها را ندارند را قرار دهند به طوری که چنین سفارشاتی در تاریخچه سفارش ها ظاهر شود که احتمالاً بر احساسات بازار تأثیر می گذارد.

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلبتحلیل بازار-هفته دوم دی ماه 99مشاهده مطلب10 نفر برتر در

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.