اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

پذیرش بیت کوین

پذیرش بیت کوین

در 31 اکتبر 2008 وایت پیپر بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو با عنوان «بیت کوین یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر» انتشار یافت که جنجال بسیاری به پا کرد. در حالی که پذیرش بیت کوین به دلیل بی ثباتی ، استفاده از آن در معاملات غیر قانونی و مصرف بی رویه برق برای استخراج با چالش اساسی رو به رو است، بسیاری از کشور ها به ویژه کشورهای در حال توسعه، بیت کوین را به عنوان نقطه ای امن در شرایط دشوار اقتصادی تلقی می کنند. با این حال پذیرش بیت کوین و سایر آلت کوین ها از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است. برخی از کشورها محدودیت هایی را در نحوه استفاده از بیت کوین اعمال کرده اند، به طوری که بانک ها مشتریان خود را از انجام معاملات ارزهای رمزنگاری شده منع کرده اند. سایر کشورها استفاده از بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده را به طور کامل ممنوع کرده و مجازات های سنگینی را برای افرادی که معاملات رمزنگاری انجام می دهند، در نظر گرفته اند.

علت مخالفت دولت ها در مورد پذیرش بیت کوین چیست؟

برای درک اینکه چرا دولت ها در مورد پذیرش بیت کوین احتیاط می کنند، درک نقش ارزهای فیات در اقتصاد یک کشور مهم است. منظور از فیات ارزهای معمولی است که توسط دولتها صادر می شود و با اعتبار کامل یک دولت تأمین می شود. اما بیت کوین مردم یک کشور را قادر می سازد تا با دور زدن کنترل های سرمایه ای اعمال شده توسط آن ، اقتدار دولت را تضعیف کنند. همچنین با کمک به مجرمان برای فرار از شناسایی ، فعالیت های مجرمانه را تسهیل می کند. نهایتا با حذف واسطه ها، بیت کوین می تواند به طور بالقوه یک ابزار در سیستم زیرساخت مالی موجود ایجاد کرده و آن را بی ثبات کند. چند مورد مهم و اساسی نگرانی دولت ها در جهت پذیرش بیت کوین عبارتند از:

1-عدم امکان کنترل و رهگیری سرمایه توسط دولت ها

دولتها اغلب کنترل سرمایه را برای جلوگیری از خروج ارز انجام می دهند زیرا خروج سرمایه می تواند ارزش آن را کاهش دهد. برای برخی، این نوع دیگری از کنترل است که توسط دولتها بر سیاست های اقتصادی و مالی اعمال می شود. در چنین مواردی ، ماهیت اصلی بیت کوین برای دور زدن قوانین کنترل سرمایه و خروج سرمایه مفید است. یکی از این مورد دور زدن سیستم کنترل جهت خروج سرمایه در چین رخ داده است. محدودیت سالانه خرید ارز برای شهروندان این کشور 50 هزار دلار است. طبق گزارش Chainalysis ، بیش از 50 میلیارد دلار از کیف پول بیت کوین مستقر در چین در سال 2020 به کیف های دیگر کشورها منتقل شده است، این بدان معنی است که شهروندان چینی مقادیر قابل توجهی از پول رسمی کشورشان را به بیت کوین تبدیل کرده و آن را به خارج از مرزها منتقل کرده اند.

2-استفاده از بیت کوین در فعالیت های غیر قانونی و مجرمانه

یکی دیگر از عواملی که سبب تردید در پذیرش بیت کوین می شود توانایی دور زدن زیرساخت های مالی موجود در یک کشور است که برای مجرمان مورد پر اهمیتی است، این مزیت آنها را قادر می سازد تا مشارکت خود را در چنین فعالیت هایی پنهان کنند. بلاکچین بیت کوین تنها یک محل برای ثبت وقوع تراکنش ها است ، در این شبکه کاربران تنها با آدرس های خود شناسایی می شوندو ردیابی منشاء یک معامله یا هویت یک فرد یا سازمان در پشت آدرس مشکل است. علاوه بر این ، اعتبار الگوریتمی ایجاد شده توسط بلاکچین لزوم بررسی قابل اعتماد بودن اشخاص را در دو طرف یک معامله غیرقانونی از بین می برد. بنابراین جای تعجب نیست که بیت کوین یک بستر مناسب برای جنایتکاران جهت انجام معاملات مالی است.

مشهورترین نمونه فعالیت مجرمانه مربوط به بیت کوین ، پرونده Silk road بود. Silk Road  یک بازار سیاه آنلاین و اولین بازار دارک نت مدرن بود که بیشتر به عنوان بستری برای فروش مواد مخدر غیرقانونی شناخته می شد، این وبسایت در فوریه 2011 راه اندازی شد و از سرویس Tor برای محرمانه بودن فعالیت خود استفاده می کرد ، به گونه ای که کاربران آنلاین می توانستند بدون نظارت ترافیکی بالقوه ، به صورت ناشناس و با امنیت مناسب از آن استفاده کنند. در سال 2013 پس از آگاهی اف بی آی از وجود بازار پنهان ، با عوامل DEA ، IRS و گمرک در جهت سرکوب این سایت اقدام کردند، اگرچه عوامل فدرال اعتراف کردند که استفاده از تور و بیت کوین برای مبهم کردن آدرس ها موانع عمده ای بود که آنها با آن روبرو بودند ، با این حال FBI سایت را به طور دائم تعطیل کرد، بیش از 144000 بیت کوین (که ارزش آن 34 میلیون دلار بود) توقیف کرد و تعدادی از کاربران این سایت از جمله بنیانگذار ، Ross Ulbricht را که از معاملات انجام شده در حدود 80 میلیون دلار کمیسیون گرفته بود ، دستگیر کرد.

مشاهده مطلب
استخراج ارز دیجیتال در خانه

یکی دیگر از این این فعالیت ها در 7 مه 2021 در موردColonial Pipelin رخ داد. Colonial Pipelin سیستم خط لوله نفت آمریکایی است که از هوستون تگزاس سرچشمه می گیرد و بنزین و سوخت جت را عمدتا به جنوب شرقی ایالات متحده منتقل می کند، این سیستم دچار حمله سایبری باج خواهی شد که این حمله بر تجهیزات رایانه ای مدیریت خط لوله تأثیر گذاشت. در پاسخ ، شرکت Colonial Pipeline تمام عملیات خط لوله را برای مهار این حمله متوقف کرد. با کمک FBI, مجموعه Colonial Pipeline مقدار باج درخواست شده که (75 بیت کوین یا 4.4 میلیون دلار) بود را ظرف چند ساعت پس از حمله پرداخت. سپس هکرها یک برنامه نرم افزاری برای بازگرداندن شبکه آنها ارسال نمودند که بسیار کند کار می کرد. این موارد نشان داد که چنین حملاتی حتی می تواند به مسائل امنیتی ملی تبدیل شود و باعت ایجاد تردید در پذیرش بیت کوین شود.

3- عدم ثبات قیمت و عدم کاربرد به عنوان ذخیره ارزش

بیش از یک دهه پس از معرفی بیت کوین ، دولت های سراسر جهان هنوز در تلاش هستند تا راه هایی برای تنظیم ارز رمزنگاری شده جهت پذیرش بیت کوین پیدا کنند. چندین مشکل برای تنظیم بیت کوین وجود دارد.تغییر دیدگاه ها در مورد سودمندی بیت کوین سوالات پیچیده ای را در ارتباط با نظارت بر ارز رمزنگاری شده ، و تعاریفی که برای قانونگذاری یا حتی رویکردی برای تدوین قوانین استفاده می شود ، ایجاد کرده است. آیا بیت کوین یک ارز است که در معاملات روزانه استفاده می شود یا ذخیره ارزش که در درجه اول برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می شود؟ آیا بیت کوین یک دارایی امن در زمان بحران اقتصادی جهانی است؟ به نظر می رسد نه کارشناس این حوزه و نه سرمایه گذار جزء بیت کوین از این موضوع اطلاع دارند.

می توان ادعا کرد که استفاده از بیت کوین در سرمایه گذاری  معاملات فیو چرز اثبات کننده مورد توجه بودن آن برای معامله گران است. با این حال ، بازارهای زیربنایی چنین مشتقاتی غیرقابل نظارت است زیرا هیچ یک از مبادلات ارز رمزنگاری شده که برای تعیین قیمت بیت کوین برای بازارهای فیو چرز استفاده می شود، در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت نشده است.

کشور های موافق پذیرش بیت کوین

اکثر کشورها به طور واضح قانونی بودن بیت کوین را تعیین نکرده اند و ترجیح می دهند به جای رد کردن آن رویکرد متعادل ترانه ای را در پذیرش بیت کوین داشته باشند.برخی از کشورها با اعمال قوانین نظارتی به طور غیر مستقیم به استفاده قانونی از بیت کوین رضایت داده اند. السالوادور تنها کشوری است که از ماه جون 2021 بیت کوین را به عنوان ارز رایج به رسمیت می شناسد. با این حال با توجه به استقبال گسترده از بیت کوین انتظار بر افزایش پذیرش آن می رود.

پذیرش و عدم بیت کوین در کشورهای مختلف

در یک نظر سنجی coin market cap از کاربران خواسته است که کشور های بعدی که در اولویت پذیرش بیت کوین در آینده خواهند بود را پیشبینی کنند، که بر طبق نظر کاربران پاراگوئه، ونزوئلا و آنگولا به ترتیب در سه رتبه اول جای گرفته اند.

پذیرش بیت کوین
1- ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده به طور کلی موضع مثبتی در قبال بیت کوین اتخاذ کرده است ، اگرچه چندین سازمان دولتی برای جلوگیری یا کاهش استفاده از بیت کوین برای معاملات غیرقانونی تلاش می کنند. مشاغل برجسته ای مانند Dish Network ،مایکروسافت، Subway و Overstock از پرداخت با بیت کوین استقبال می کنند. ارز دیجیتال همچنین راه خود را به بازارهای فرعی ایالات متحده باز کرده است که بر مشروعیت آن افزوده است. علاوه بر این، بیت کوین به عنوان دارایی برای اهداف مالیاتی توسط Internal Revenue Service طبقه بندی می شود.

شبکه مقابله با جرایم مالی آمریکا  (FinCEN) که زیر نظر وزارت خزانه داری فعالیت می کند، از سال 2013 دستور العمل هایی را در مورد بیت کوین صادر می کند. وزارت خزانه داری، بیت کوین را نه به عنوان ارز، بلکه به عنوان یک تجارت (MSB) تعریف کرده است. این امر آن را تحت یک مصوبه قانونی با عنوان (Bank Secrecy Act ) قرار می دهد، که بر اساس آن مبادله کنندگان و پردازش کنندگان پرداخت ها ملزم هستند تا به مسئولیت های خاصی مانند ارائه گزارش ، ثبت و نگهداری سوابق پایبند باشند.

مشاهده مطلب
راهنمای اتصال به بیتا؛ درگاه پرداخت رمزارزی همراستا
2-کانادا

کانادا مانند همسایه جنوبی خود ، ایالات متحده، موضع عموماً دوستانه با بیت کوین را حفظ می کند و در عین حال اطمینان می دهد که ارز رمزنگاری شده برای پولشویی استفاده نمی شود. بیت کوین از نظر آژانس درآمد کانادا (CRA) یک کالا محسوب می شود.

کانادا صرافی های بیت کوین را جزو مشاغل ارائه خدمات مالی می داند. این امر موجب شده است که صرافی ها تحت نظارت قوانین مبارزه با پولشویی (AML) فعالیت نمایند. صرافی های بیت کوین باید در مرکز تجزیه و تحلیل مالی و گزارشات کانادا (FINTRAC) ثبت نام کنند، هرگونه معامله مشکوک را گزارش کنند،طبق برنامه ریزی مشخص شده فعالت کنند و حتی سوابق خاصی را حفظ کنند. علاوه بر این، برخی از بانک های بزرگ کانادایی استفاده از  credit و debit کارت ها را برای معاملات بیت کوین ممنوع کرده اند.

3-اتحادیه اروپا

در 22 اکتبر 2015 ، دیوان دادگستری اروپا (ECJ) تصمیم گرفت که خرید و فروش ارزهای دیجیتال به عنوان ارائه خدمات محسوب شود و معامله گران این حوزه در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پرداخت مالیات معاف هستند. علاوه بر این ، برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز مواضع اختصاصی جدا گانه ای در زمینه بیت کوین اتخاذ کرده اند.

مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA) که یک مرجع نظارتی است و تحت نظر وزارت خزانه‌داری و پارلمان بریتانیا اداره می شود. دارای موضع طرفدار بیت کوین است و خواستار فضای نظارتی در جهت حمایت ارز دیجیتال می باشد. قوانین مالیاتی خاصی در بریتانیا در مورد بیت کوین اعمال می شود.

آژانس درآمد ملی بلغارستان (NRA)  نیز بیت کوین را تحت قوانین مالیاتی موجود خود آورده است. آلمان تا زمانی که منع قانونی وجود نداشته باشد موضع گشوده ای نسبت به بیت کوین دارد ، اما دریافت مالیات ها بسته به اینکه صرافی ها ، ماینر ها ، شرکت ها یا کاربران ، متفاوت است.

4-السالوادور

همانطور که گفته شد السالوادور تنها کشور جهان است که بیت کوین را به عنوان وجوه قانونی مجاز اعلام کرده است. در ژوئن 2021 ، کنگره کشور پیشنهاد رئیس جمهور Nayib Bukele را مبنی بر رسمیت شناختن بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت تایید کرد. به نقل از u.today رولاندو کاسترو ، وزیر کار و رفاه اجتماعی السالوادور می گوید که دولت در حال حاضر در حال بحث در مورد این است که آیا شرکت ها توانایی پرداخت حقوق از طریق بیت کوین را خواهند داشت یا خیر.

کشور های مخالف پذیرش بیت کوین

1-چین

چین مخالف سرسخت بیت کوین است، بیت کوین اساساً در چین ممنوع است. تمام بانک ها و سایر موسسات مالی مانند پرداخت یار ها از ارائه خدمات و معامله بیت کوین منع شده اند. صرافی های رمز ارزی مجوز فعالیت نداشته و همچنین دولت از فعالیت ماینر ها جلوگیری کرده است.

2-بولیوی، کلمبیا و اکوادور

در این سه کشور  استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده  ممنوع اعلام شده است. کلمبیا اجازه استفاده یا سرمایه گذاری از بیت کوین را نمی دهد. بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده در اکوادور با اکثریت آرا در مجمع ملی ممنوع شد.

3-ایران

پس از استقبال گسترده مردم از بازار خریدوفروش بیت‌کوین در ایران و افزایش کلاهبرداری‌ها در این بازار، بالاخره دستگاه‌های نظارتی وارد عمل شدند، مرکز ملی فضای مجازی بر غیرقانونی بودن سایت‌های خریدوفروش بیت‌کوین تاکید کرد و بانک مرکزی تبادلات ارزی را ممنوع اعلام کرد. هم‌اکنون صرافی های رمزارزی متعددی با مبادلات روزانه قابل توجه در کشور وجود دارد که همگی از درگاه‌های پرداخت بانکی و شبکه‌های ملی پرداخت نظیر شتاب و شاپرک برای تبدیل ریال استفاده می‌کنند در حالی که تاکنون هیج مجوزی از سوی بانک مرکزی برای این صرافی ها صادر نشده است. با این حال استخراج بیت کوین در چارچوب های تعیین شده و اخذ مجوز های لازمه در حال حاضر انجام پذیر می باشد.

اگرچه بیش از 10 سال از عمر بیت کوین می گذرد ، با این حال هنوز موانع زیادی بر سر راه پذیرش بیت کوین قرار دارند، ماهیت غیر متمرکز و ناشناس بیت کوین بسیاری از دولتها را در مورد نحوه استفاده قانونی و جلوگیری از معاملات مجرمانه به چالش کشیده است، اما هنوز بسیاری از کشورها سیستم های مشخصی برای محدود کردن ، تنظیم یا ممنوعیت رمزنگاری ندارند.در نهایت می توان گفت سطح کلی پذیرش بیت کوین در سراسر جهان روز به روز در حال افزایش است.

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلب10 نفر برتر در حوزه ی کریپتوکارنسیمشاهده مطلبهر چیزی که

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.