اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

فناوری بلاکچین

فناوری بلاکچین

فناوری بلاکچین آغاز یک تحول بنیادی در عصر نوین است. یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های بلاکچین اعتبارسنجی غیرمتمرکز آن است یعنی داده جدید به شکل بلوک درمی‌آید و بعد از آنکه اعتبار آن توسط اجماع به تایید رسید، در بلاکچین ثبت می‌شود. بلاکچین می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای بسیاری هم داشته باشد و در هر کجا که، فضایی امن و بدون امکان دستکاری یا تغییر برای ذخیره اطلاعات نیاز باشد امکان استفاده ازفناوری بلاکچین وجود دارد. در این مقاله به برخی از کاربرد های فناوری بلاکچین اشاره خواهد شد.

بلاکچین چیست؟

اگر تا به حال با ارزهای دیجیتال سرو کار داشتید قطعا نام بلاکچین را به کرات شنیده اید، بلاکچین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. بلاک چین در اصل یک دفتر معاملات دیجیتالی است که سوابق تمامی تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند،این اطلاعات به شکل زنجیره‌وار در بلاک‌ها ذخیره می‌شود.

کاربرد های فناوری بلاکچین

 یکی از اصلی ترین و بدیهی ترین کاربرد های فناوری بلاکچین در مورد ارزهای دیجیتال می باشد، با این حال فناوری بلاکچین نقش بسزایی در صنعت پزشکی، بانکداری، هویت دیجیتال، بیمه و غیره را ایفا می کند. به عنوان نمونه، کاربرد فناوری بلاکچین در انتخابات الکترونیکی و بدون تقلب می‌تواند یکی از کاربردهای موثر بلاک چین باشد. با استفاده از این نوآوری می‌توان تا حد زیادی خطر تقلب در انتخابات و نیاز به نیروی انسانی را کاهش داد.

کاربرد های فناوری بلاکچین

کاربرد فناوری بلاکچین بر بستر هویت دیجیتال

یکی از مشکلاتی که همواره کاربران با آن روبرو هستند امنیت اطلاعات و مدارک هویتی است که به اشتراک می‌گذارند. هر زمان که اطلاعات یا مدارک را با شخص یا سازمانی به اشتراک می‌گذاریم ریسک سواستفاده از آن را نیز می‌پذیریم. بستر هویت دیجیتال  با کمک فناوری بلاکچین سعی در کاهش این ریسک دارد. در این بستر تمامی اطلاعات و مدارک کاربران به صورت رمزنگاری شده در شبکه بلاکچین ذخیره می‌شود و هر زمان که شخص یا سازمانی نیاز به دسترسی داشته باشد تنها با تایید صاحب مدارک امکان استفاده از آن را خواهد داشت. از مزایای اصلی بستر هویت دیجیتال عدم نیاز به فرایندهای تکراری احراز هویت، کاهش استفاده از مدارک کاغذی، حفظ اطلاعات و حریم خصوصی کاربر را می‌توان نام برد. علاوه بر اینها سوابق دسترسی به داده‌ها و مدارک روی شبکه قابل رصد شدن و پیگیری هستند.

مشاهده مطلب
شبکه Woo چیست؟

فرایندهای انتخاباتی چه در سطح ملی و چه در سطح احزاب و انجمن‌های تخصصی همچنان با استفاده از یک سیستم مبتنی بر کاغذ انجام می شوند و همواره با اتهام عدم شفافیت مواجه شده‌اند چرا که روزنه های متعددی برای نقض امنیت، تقلب و فساد در آنها وجود دارد. خوشبختانه، فناوری بلاکچین برای رفع این مشکل یک سیستم بروز رسانی برای رای دهندگان ارائه می دهد که می تواند این نگرانی ها را رفع نماید. ازدیگر مزایای استفاده از فناوری بلاکچین در انتخابات می توان از امکان تعریف انجمن، نهادهای نظارتی و کاندیداها به صورت الکترونیکی، امکان برگزاری انتخابات از راه دور به صورت اینترنتی، مشاهده و ارزیابی نتایج بلافاصله پس از اتمام رای گیری و جلوگیری از رای مجدد نام برد.

کاربرد فناوری بلاکچین در صنعت پزشکی

طبق مواردی که گفته شد بلاک‌چین مجموعه ای از بلوک ها می باشد که در هر یک از بلوک ها اطلاعات اختصاصی مربوط به یک تراکنش به‌صورت رمزنگاری‌ شده ذخیره می شود. از این ویژگی فناوری بلاکچین می‌توان در حوزه‌ی بهداشت و سلامت بهره برد. مراکز درمانی و یا افراد این قابلیت را دارا می باشند که اطلاعات فرد تحت درمان مانند زمان بستری شدن و یا ترخیص و همین‌طور عکس ها ،آزمایشات وی و کلیه سوابق پزشکی را در یک زنجیره بلوک اختصاصی تعریف نمایند تا دسترسی به تمامی اطلاعات بیمار براحتی قابل انجام باشد.

علاوه بر این با استفاده ازفناوری  بلاکچین می‌توان هزینه و زمان انجام شده بر روی طرح‌ها و تحقیقات علمی و پزشکی را کاهش داد. در این زمینه سازمان بهداشت جهانی در ماه مارس 2020  از پلتفرم (mipasa) رونمایی نمود. این پلتفرم  با همکاری شرکت های فعال در حوزه بلاکچین و تعدادی از سازمان های ملی سلامت به منظور تشخیص زودهنگام مبتلایان به ویروس کرونا، ناقلان و مراکز اصلی عفونی و آلوده به این ویروس ایجاد شد. به کمک این پلتفرم می توان در فضایی امن، اطلاعات خصوصی مربوط به کرونا را میان افراد، مقامات دولتی و موسسات درمانی به اشتراک گذاشت تا بتوان کنترل بهتر و موثرتری در شرایط بحرانی داشت.

مشاهده مطلب
تحول در فناوری با بلاکچین
کاربرد فناوری بلاکچین در صنعت پزشکی

کاربرد فناوری بلاکچین در قراردادهای بیمه

از مزایای استفاده از فناوری بلاکچین در این صنعت می توان به افزایش دقت و همچنین تسریع در فرآیندهای پذیرش، صدور و خسارت اشاره نمود. علاوه بر این گستردگی منابع اطلاعاتی مورد استفاده فناوری بلاکچین و همچنین توسعه بخشی این اطلاعات توسط بلاکچین باعث به حداقل رساندن مسائلی از جمله عدم تناسب اطلاعات و مخاطرات اخلاقی در فرآیند های این صنعت شده است.

کاربرد فناوری بلاکچین در رهگیری محصولات غذایی

با استفاده از فناوی بلاکچین می توان یک محصول را از لحظه تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده رهگیری نمود. در واقع، یک مدرک دیجیتال معتبر برای هر ماده غذایی تهیه می شود. در این مدرک تمامی اطلاعات مهم و مورد نیاز از جمله زمان و محل تولید و نگهداری و یا نحوه انتقال آن ثبت می شود. یکی از مزایای این روش کاهش بیماری های منتقله از مواد غذایی آلوده می باشد. فرآِیند نگهداری و انتقال مواد غذایی بسیار زمانبر می باشد. بنابراین، می توان با استفاده از اطلاعات دریافتی از سلامت محصول اطمینان حاصل کرده و از بروز مشکلات عمده در این زمینه جلو گیری نمود.

 

کاربرد فناوری بلاکچین در رهگیری محصولات غذایی

کاربرد فناوری بلاکچین در کیلومتر شمار خودروها

با استفاده از فناوری بلاکچین می توان در خودروها کیلومتر شمارهایی با قابلیت اتصال یه اینترنت نصب نمود و مسافت پیموده شده را در بلاک چین ذخیره کرد این روش یک گواهی مطمئن و دیجیتال برای هر خودرو ایجاد می کند و هیچ شخصی امکان دستکاری اطلاعات را نداشته و تمامی اعضای شبکه می توانند به سابقه خودرو دسترسی پیدا کنند. بنابراین، با استفاده از این روش می توان از کلاهبرداری در زمینه دستکاری کیلومتر شمار جلوگیری نمود.

 

موارد بالا تنها بخش کوچکی از کاربردهای فناوری بلاکچین در صنایع مختلف می باشد. بلاکچین، بستری امن و مطمئن برای ذخیره‌ی اطلاعات می باشد و در حفظ سلامت محیط زیست نیز بسیار مؤثر است. طبق بررسی های انجام شده بهره برداری از فناوری بلاکچین در صنایع مختلف بصورت قابل توجهی در حال افزایش می باشد و استفاده از آن تنها محدود به صنایع دارای تکنولوژی نمی باشد و دیگر صنایع نیز درصدد استفاده از این فناوری بر آمده اند.

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلبهاوینگ چیست ؟مشاهده مطلبراهنمای احراز هویت

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.