اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

کدام کمپانی های بزرگ جهان از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنند ؟

تکنولوژی بلاکچین

علاقه مجموعه های بزرگ به تکنولوژی بلاکچین در چند سال گذشته آشکار بوده است. بانک ها و موسسات بزرگ این ایده را پذیرفته اند که  تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال سیستم های سنتی آنها را بهبود می بخشد. بلاکچین در اصل یک دفتر معاملات دیجیتالی است که سوابق تمامی تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند، این اطلاعات به شکل زنجیره‌ وار در بلاک‌ها ذخیره می‌شود.

علاقه و پذیرش تکنولوژی بلاکچین توسط این کمپانی ها از اوایل سال 2014 آغاز شد. در ابتدا تنها دو کمپانی پی پال و دیزنی بودند که از بلاکچین استفاده می کردند. در سال 2021، استفاده از رمزنگاری و تکنولوژی بلاکچین به طور تصاعدی افزایش یافته است. بانک‌های بزرگ، پلتفرم‌های دیجیتال و سیستم‌های پرداخت خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال را به کاربران خود ارائه می‌دهند. همین شرکت ها به طور فعال در حال بررسی تکنولوژی بلاکچین هستند تا هزینه های سیستم های قدیمی را به حداقل برسانند و در خط مقدم علاقه روزافزون به فناوری های جدید قرار گیرند.

طبق داده های blockdata از سپتامبر 2021، 81 شرکت از 100 شرکت برتر از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنند. در بیشتر موارد، بلاکچین در حوزه‌هایی مانند پرداخت‌ها، هویت دیجیتال، امور مالی تجارت، بانکداری، زنجیره تامین و … استفاده می‌شود. ایجاد زیرساخت بلاکچین برای موارد استفاده چندگانه که شامل امور مالی یا مدیریت زنجیره تامین است، یک روند کلیدی بوده است.

طبق بررسی انجام شده توسط blockdata ، پر کاربرد ترین DLT انتخابی توسط 100 فناوری برتر Hyperledger Fabric است که در حال حاضر 26٪ از آنها از این تکنولوژی استفاده می کنند. پس از آن اتریوم با 18% و Quorum با 11%  در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

تکنولوژی بلاکچین

در اوایل  ماه فوریه امسال، forbes در سومین سالانه Blockchain 50 شرکت‌هایی را معرفی می‌کند که در به‌کارگیری تکنولوژی بلاکچین پیشرو هستند و درآمد یا ارزشی معادل حداقل ۱ میلیارد دلار دارند، از آمازون و گوگل گرفته تا نستله و سامسونگ، شرکت‌ها در حال راه‌اندازی دپارتمان‌های بلاکچین خود هستند و امیدوارند بهترین استفاده را از آن ببرند. امسال بیست و یک تازه وارد از جمله بزرگترین بانک جهان، بانک صنعتی و تجاری چین، و چهار مجموعه دیگر از آسیا اولین فعالیت خود را آغاز کردند. در زیر به معرفی برخی از این مجموعه های بزرگ که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنند پرداخته می شود:

1.شرکت آمازون

به عنوان توسعه دهنده خدمات وب آمازون، غول تجارت الکترونیک، ابزارهای بلاکچین را برای شرکت هایی ارائه می دهد که نمی خواهند ابزارهای خود را بسازند. در استرالیا، نستله از محصول بلاکچین آمازون برای کمک به راه اندازی یک نام تجاری قهوه جدید به نام “Chain of Origin” استفاده کرد، جایی که مصرف کنندگان می توانند ناظر زنجیره تامین قهوه باشند،  آنها می توانند  QRcode محصول را اسکن کنند تا ببینند دانه ها در کدام مزرعه کاشته شده و تهیه می شوند. دیگر مشتریان بلاکچین آمازون عبارتند از Sony Music ، BMW،   Accenture.

تکنولوژی بلاکچین در آمازون

2.شرکت مایکروسافت

این غول نرم افزاری، پیش از این بلاکچین را به عنوان یک سرویس از طریق مایکروسافت آژور ارائه می دهد و پاییز گذشته، محصول جدیدی را معرفی کرد که به منظور تسهیل در ایجاد دارایی‌های دیجیتالی (توکن‌ها) به کمپانی ها کمک می کند. چارچوب جدید توکن‌سازی مایکروسافت مانند سایر پیشنهاد های آن ، برای کاهش موانع موجود جهت ورود به بلاکچین بود که بصورت انحصاری برای شرکت‌های بزرگ طراحی شده است. 

در ماه می 2021، مایکروسافت اعلام کرد که سرویس بلاکچین آژور مایکروسافت را بازنشسته خواهد کرد. این یک راه حل میزبانی برای یک DLT مبتنی بر اتریوم است. هدف پشت این کار ارائه یک پیاده سازی مجاز اتریوم است که از تراکنش ها و حریم خصوصی قراردادها پشتیبانی کند همچنین جهت فعال کردن استقرار شبکه و مدیریت کنسرسیوم است، در واقع مایکروسافت مشتریان را به سمت سرویس بلاکچین ConsenSys Quorum هدایت می کند.

مشاهده مطلب
هات ولت و کلد ولت چیست ؟

یکی از برنامه های بلاکچین مایکروسافت که با EY توسعه یافته است، حقوق مربوط به محتوا و حق امتیاز را مدیریت می کند. ناشران بازی Xbox و Ubisoft اولین کسانی بودند که از سیستم جدید استفاده کردند که در مقایسه با زمان پردازش سنتی که می تواند تا 45 روز یا بیشتر طول بکشد، به طور خودکار پرداخت حق امتیاز را انجام می دهد.

3. جنرال الکتریک

جنرال الکتریک به طور فعال در حال بررسی تکنولوژی بلاکچین از طریق زیرمجموعه هوانوردی 30 میلیارد دلاری خود است که آنچه را که رکور“back-to-birth”  از موتور هواپیما می نامد ایجاد کرده است که جزئیات مهم فرآیند تولید و جزئیات مربوط به تعمیر و نگهداری انجام شده را ثبت می کند. در صنعتی که سوابق کامل و براحتی در دسترس برای بهره وری بسیار مهم هستند (قطعات خطوط هوایی بدون مستندات مناسب به راحتی خرید و فروش نمی شوند)، تیم بلاکچین جنرال الکتریک یک سامانه ثبت اطلاعات دیجیتالی ایجاد کرده است که برای جلوگیری از بلا استفاده ماندن موتورهایی با مدارک ناقص استفاده می شود.

4.شرکت Ant

Alibaba spin-off Ant، یک شرکت وابسته به گروه چینی علی بابا است، این گروه مالک بزرگترین پلتفرم پرداخت دیجیتال کشور چین، Alipay است که بیش از یک میلیارد کاربر داشته و به 80 میلیون بازرگان خدمات ارائه می‌کند و بیش از 50 برنامه بلاکچین در حال توسعه بر روی پلتفرم بلاکچین خود، AntChain دارد. یک مثال قابل توجه OpenChain است که در سال 2020 راه اندازی شد تا شرکت های کوچک و متوسط را قادر سازد از تکنولوژی های بلاکچین و قراردادهای هوشمند آن به عنوان راهی برای کاهش هزینه ها استفاده کنند. تاکنون بیش از 6000 کاربر، 100000 قرارداد هوشمند نوشته اند که 400 میلیون تراکنش را تسهیل کرده است.

5.شرکت بوئینگ

بوئینگ از پروژه تعمیر و نگهداری هواپیما TrustFlight با استفاده از تکنولوژی بلاکچین پشتیبانی می کند. سیستم ثبت هواپیماهای دیجیتال (DARS) در کانادا با بودجه و حمایت Supercluster توسعه خواهد یافت. در حال حاضر چندین راه حل بلاکچین در این بخش وجود دارد که هدف آن رسیدگی به دو موضوع تجاری به طور خاص است. اولاً برای اطمینان از تقلبی نبودن قطعات هواپیما. و ثانیاً برای تأیید اینکه تعمیر و نگهداری قطعات از نظر قانونی در چنین صنعت به شدت تنظیم شده ای مطابقت دارد.

کارل استیوز، مدیرعامل TrustFlight گفت: بیشتر سیستم هایی که تعمیر و نگهداری هواپیما را مدیریت و ضبط می کنند، یا مبتنی بر کاغذ هستند یا راه حل های نرم افزاری خاص اپراتور هستند که اغلب قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نیستند، به این معنی که داده ها باید به صورت دستی وارد و منتقل شوند. ما می‌دانستیم که راه بهتری برای کار وجود دارد و به این نتیجه رسیدیم که یک پلتفرم دیجیتال یکپارچه مانند DARS می‌تواند بهره‌وری و کارایی تعمیر و نگهداری خطوط هوایی را تا 25 درصد بهبود بخشد و به طور بالقوه سالانه 3.5 میلیارد دلار در صنعت صرفه‌جویی کند.

بازوی سرمایه‌گذاری HorizonX به توسعه SkyGrid، که یک سیستم کنترل ترافیک هوایی مبتنی بر بلاکچین برای ردیابی و برقراری ارتباط با هواپیماهای بدون سرنشین کمک مالی کرده است. Skygrid که قبلاً توسط FAA برای ارائه مجوز در ارتفاع کم به خلبانان پهپاد تأیید شده است و به عنوان یک برنامه رایگان برای iPad در دسترس است، یک رکورد دائمی از داده ها ایجاد می کند. برای تحویل بسته، بازرسی های صنعتی و به ویژه تاکسی های پرنده خودران که در آینده به این صنعت اضافه می شوند، مهم است.

6.جی پی مورگان چِیس (J.P. Morgan Chase)

جی پی مورگان شرکت ارائه دهنده خدمات مالی و بانکداری آمریکایی است که حوزه‌ی فعالیت آن بین‌المللی است نام این مجموعه از نام یکی از بزرگ‌ترین اقتصاد دان‌های تاریخ یعنی جی‌پی مورگان برگرفته شده است، که به گفته بسیاری از منابع تاریخی، به‌ نوعی پایه‌گذار اقتصاد آمریکا بوده است. 

مشاهده مطلب
امکانات انتخابات آنلاین

بزرگترین بانک آمریکا در مورد پیشرفت JPM Coin خود، ارز دیجیتالی که در فوریه 2019 برای کمک به بانک‌ها برای تسویه سریع تر تراکنش‌ها اعلام کرد، نگران است. با این حال، اذعان می‌کند که اکنون 100 موسسه از «شبکه اطلاعات بین‌بانکی» جدید خود استفاده می‌کنند، یک بلاکچین که با استفاده از دفتر کل مشترک، پرداخت‌های فرامرزی بین بانک‌ها را سرعت می‌بخشد تا تأخیرهایی ایجاد شده مانند زمانی که زمانی که یک بانک تصور می کند یک انتقال ممکن است تحریم بین المللی را نقض کند را در عرض چند دقیقه برطرف می کند پیش از این، این اختلافات با تماس‌های تلفنی و ایمیل برطرف می‌شد که ممکن بود از دو روز تا دو هفته طول بکشد. 

7.شرکت Mastercard

دومین شرکت بزرگ کارت اعتباری آمریکا برای 116 پتنت مرتبط با بلاکچین درخواست داده است و چندین پروژه در حال انجام دارد. این شرکت با خریدار عمده مواد غذایی Topco همکاری می کند تا به مصرف کنندگان این آگاهی را بدهد که بدانند مواد غذایی آنها از کجا آمده است. این شرکت در حال آزمایش یک شبکه پرداخت‌های مرزی سریع‌تر و شفاف‌تر با بانک‌ها است و در تلاش است تا بانک‌های مرکزی را که به دنبال انتشار ارزهای دیجیتال هستند متقاعد کند که از خطوط آن برای کمک به نقل و انتقال سکه‌های جدید استفاده کنند.

تکنولوژی بلاکچین در مستر کارت

8. شرکت T-mobile

پروژه هویت NEXT T-Mobile که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین Hyperledger Sawtooth با همکاری مایکروسافت ایجاد شده است، به منظور بهبود روش مدیریت شرکت مخابراتی است که می تواند به داده های کارمندان و مشتریان دسترسی پیدا کند. در حال حاضر صدها ادمین به داده های شرکت و مشتریان دسترسی دارند، اما سیستم بلاکچین جدید، کنترل ها را تشدید می کند و تنها به افرادی که در چارچوب بسیار باریکی که توسط حسابرسان شرکت تعریف شده است، دسترسی خواهند داشت. هیچ انسانی هرگز در این فرآیند دخیل نیست. از ژانویه 2019، Next در کنار سیستم‌های تولید موجود، اجرا می‌شود و تقریباً 60000 تراکنش را تکمیل می‌کند که منجر به اضافه شدن اطلاعات جدید به بلاک چین در شش ماه اول شد. T-Mobile همچنین در تلاش است تا از تکنولوژی بلاکچین برای اداره و اجرای قراردادهای رومینگ استفاده کند. 

9.شرکت Carrefour

سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای فرانسوی بیش از 30 خط تولید از جمله تخم‌مرغ‌های پرورش‌یافته، ماهی قزل آلا نروژی و پنیر روکامادور را در زنجیره بلوکی ردیابی می‌کنند. این محصولات با یک کد QR برچسب‌گذاری شده‌اند که مشتریان می‌توانند آن را اسکن کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد منبع غذای خود پیدا کنند. Carrefour می گوید این ویژگی فروش را افزایش داده است و قصد دارد تا پایان سال 2022 آن را به 100 خط تولید افزایش دهد.

تکنولوژی بلاکچین در کارفور

10.شرکت Honeywell

این مجموعه صنعتی بیش از 2 میلیون سند کیفیت حمل و نقل هوایی را به دفتر کل بلاکچین منتقل کرده است و آنها را به طور کامل در دسترس مشتریان خود قرار داده است. در سال 2019 Honeywell پلتفرم فروش مجدد GoDirect Trade خود را برای دیجیتالی کردن اسناد و استفاده از  تکنولوژی بلاکچین برای تأیید صحت قطعات راه اندازی کرد. در روزهای اولیه بیش از 1 میلیارد دلار قطعات بوئینگ روی سکو داشت. در حال حاضر این شرکت 4 میلیارد دلار قطعات هواپیمای استفاده شده را فهرست کرده و بیش از 10000 کاربر را جذب کرده است.

از بانک‌ها گرفته تا تولیدکنندگان مواد غذایی، تعداد شرکت‌های پیشرو که به وضوح از تکنولوژی بلاکچین استقبال می‌کنند در حال افزایش است، این تکنولوژی، زندگی ما را آسان تر و بهتر می کند. با وجود افزایش روز افزون  اما در نهایت مهم نیست که چند شرکت از بلاکچین برای ایجاد تغییر استفاده می کنند، تا زمانی که این تغییر برای بهتر شدن باشد.

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلبآشنایی با کریپتوکارنسیمشاهده مطلبتحلیل بازار-هفته دوم دی ماه 99

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.