کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال یا ولت چیست؟

برای خرید ، فروش و نگهداری یا ذخیره ارزهای دیجیتال شما به کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید .

 زمانیکه شما تصمیم دارید در حوزه کریپتوکارنسی سرمایه گذاری کنید برای نگهداری ، خرید یا فروش دارایی دیجیتال خود نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال یا همان ولت دارید . 

کیف پول ارز دیجیتال ، برنامه ای است که به همه ی کاربران اجازه میدهد تا دارایی های دیجیتالی خرید ، فروش و یا حتی ذخیره و نگهداری کنند. همانند ارزهای معمولی ، شما برای خرج کردن ارز خود به کیف پول احتیاجی ندارید ، اما یقینا به شما کمک میکند تا همه دارایی تان را یکجا نگهداری و ذخیره کنید .  زمانی که یک کاربر ارزدیجیتالی مثل بیتکوین درخواست میکند ، میتواند در کیف پول ارز دیجیتال خود ذخیره کند و از آن برای تراکنشهایش استفاده نماید .

کیف پول های کریپتوکارنسی درست مثل اپلیکیشن هایی هستند که شما روی موبایل یا کامپوتر خود استفاده میکنید. اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارید تجربه نگه داشتن و لمس کردن کیف پول را داشته باشید ، میتوانید از کیف پول های کریپتویی که فیزیکی هستند استفاده کنید .

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار میکند ؟

میلیون ها نفر از ولت کریپتو یا همان کیف پول ارز دیجیتال استفاده میکنند اما اطلاعات واضحی از چگونگی عملکرد آنها ندارند . برخلاف کیف پول های معمولی و جیبی  ، کیف پول های ارزدیجیتال ، رمزارزها را درخود ذخیره نمیکنند . درحقیقت ، این کیف پول ها رمزارزها را در مکان فیزیکی مشخصی ذخیره نمیکنند بلکه  رکورد تراکنش های ذخیره شده در شبکه بلاکچین هستند.

 کیف پول های ارزدیجیتال نرم افزارهایی هستند که کلید عمومی و کلید خصوصی شما را ذخیره و نگهداری میکنند و کاربران میتوانند به بلاکچین های مختلفی متصل باشند تا بتوانند تراکنش هایشان را بررسی کنند و پول جابجا کنند و یا کارهای دیگری انجام بدهند.

کلید عمومی

کلید عمومی یک آدرس کیف پول منحصر به فرد است که شامل رشته ای از اعداد و حروف میباشد که در مجموع 34حرفی میباشد. کلیدعمومی همانند شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده میشود.

کلید خصوصی

کلیدخصوصی مجموعه ای 64حرفی از اعداد و حروف میباشد که برای دسترسی به کیف پول شما استفاده میشود . کیف پول شما توسط یک کلید عمومی نمایش داده میشود و کلید خصوصی رمزعبور کیف پول شماست که از لحاظ امنیتی اهمیت بسیار بالایی دارد .  هرگز این کلید خصوصی را با کسی درمیان نگذارید.

زمانیکه شخصی بخواهد برای شما بیتکوین و یا هر ارزدیجیتال دیگری ارسال کند ، ارزها به آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما ارسال میشود. برای اینکه شما بتوانید این بیتکوین که تازه به دست شما رسیده را خرج کنید میبایست کلیدخصوصی آن شخص با کلیدعمومی آدرس شما مطابقت داشته باشد.

 کیف پول ارز دیجیتال به چند نوع تقسیم میشود؟

انواع متفاوتی از کیف پول های ارزدیجیتال وجود دارند که هرکدام از آنها روش های متفاوتی برای دسترسی و ذخیره ی ارزهای شما ارائه میکنند . این کیف پول ها به سه دسته اصلی تقسیم میشوند : نرم افزاری ، سخت افزاری و کاغذی .

کیف پول ارز دیجیتال نرم افزای میتواند در موبایل ، دستکتاپ و یا به صورت آنلاین ارائه شود.  

  • دسکتاپ: در این نوع کیف پول ها در لپتاپ یا یک کامپیوتر نصب میشوند. دسترسی این نوع کیف پول فقط با همان سیستمی که توسط آن برنامه نصب شده امکان پذیر میباشد . کیف پول ارز دیجیتال دستکتاپ امنیت بسیار بالایی دارد ولی اگر کامپیوتر شما هک شود و یا به ویروس آلوده شود احتمال از دست رفتن تمام دارایی شما وجود دارد.
  • آنلاین: دسترسی به این نوع کیف پول از هر مکان و دستگاهی امکان پذیر است. این کیف پول مبتنی بر وب است و روی سرور مجازی یا واقعی فعالیت میکند.با این کیف پولها معاملات سریع تر انجام میشوند.
  • موبایل: این نوع کیف پول به صورت یک اپلیکیشن در موبایل شما استفاده میشود و بسیار کاربردی هست چون حتی در فروشگاه هایی که ارزدیجیتال قبول میکنند هم به راحتی قابل استفاده میباشد . این کیف پول ها نسبت به نوع دسکتاپ خیلی بهتر و راحت تر هستند و دسترسی به آنها ساده تر میباشد.
  • سخت افزاری: این کیف پولها مشابه یک usb هستند که کلیدعمومی و خصوصی شما را نگهداری میکنند. اگرچه تراکنشها به صورت آنلاین انجام میشوند اما ذخیره و نگهداری اطلاعات به صورن آفلاین میباشد و این باعث بالابودن امنیت در این نوع کیف پول است. در این نوع از کیف پول ها، کاربر رمز شخصی یا پین خود را مستقیماً بر روی دستگاه وارد می کند.  نکته ی قابل توجه در مورد کیف پول های سخت افزاری این است که این نوع از کیف پول ها رایگان نیستند و برای استفاده از آنها نیاز  به پرداخت هزینه میباشد .
  • کاغذی: استفاده از این نوع کیف پول بسیار ساده است. کلیدعمومی و کلیدخصوصی شما روی یک کاغذ پرینت گرفته شده و شما باید آن را نگهداری کنید.این نوع کیف پول به هیچ سروری متصل نیست و در نتیجه امکان هک شدن آن وجود ندارد ولی احتمال گم شدن ، سرقت و یا تخریب محیطی این کیف پول وجود دارد. در زمان انتقال وجه ، به سادگی کلیدهایتان را در نرم افزار یا کیف پول های تحت وب وارد میکنید.

اولین کیف پول ارز دیجیتال چگونه اختراع شد؟

اولین کیف پول کریپتو توسط ساتوشی ناکاماتو درست در زمانی که بیت کوین رو اختراع کرد یعنی در سال 2009 معرفی شد. بیت کوین معروف ترین و محبوب ترین ارزدیجیتال میباشد ، اما با استفاده از تکنولوژی بلاکچین ارزهای دیگری هم ظهور کردند که ذخیره آنها هم در کیف پول مقدور است . کیف پول های ارز دیجیتال میتوانند همزمان چندین ارز  نگهداری کنند .

 

جمع بندی 

زمانیکه شما قصد بدست آوردن رمزارز دارید ، چه از طریق خرید از صرافی و یا دریافت به صورت هدیه یا حتی درآمد ، شما فرستنده را به یک آدرس رمزنگاری شده که همان آدرس کیف پول شماست ، هدایت میکنید .

شاید تصور کنید که ارزدیجیتال ذخیره شده در کیف پول شما ، مثل وقتی فایلهایی رو در یک usb ذخیره میکنید ، نگهداری میشود اما در واقع اطلاعات ذخیره شده در کیف پول شما تنها به آدرس شما در بلاک چین اشاره دارد ، یعنی یک شبکه ای که همه ی تراکنش های کریپتوکارنسی را نظارت و تایید میکند .

ما سعی کردیم در این متن انواع مختلف کیف پول را به طور مختصر توضیح دهیم . هر شخص معامله گر ، تریدر و کاربر نیاز به کیف پول ارز دیجیتال دارند ، بنابراین انتخاب با شماست که از کدام نوع کیف پول را استفاده کنید . قبل از انتخاب کردن نوع کیف پول حتما تحقیق کنید و همه ی جوانب مخصوصا امنیت کیف پول را حتما در نظر بگیرید . 

 به گفته برخی از اقتصاددانان ، ارزدیجیتال سرمایه بزرگی ایجاد می کند.

انتخاب یک کیف پول برای ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی دارد ، پس موقع انتخاب کیف پول خوب دقت کنید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
اتریوم

ارتقا اتریوم در مرداد 1401

ارتقا اتریوم در مرداد 1401 بار ها قرار بود انتقال اتریوم به مکانیزم اجماع اثبات سهام (pos) رخ دهد و هر بار عقب می افتاد بالاخره در مرداد امسال (1401) این اتفاق خواهد افتاد. پرستون ون لون یکی از توسعه دهندگان شبکه اتریوم به شرکت کننده در یک کنفرانس گفت

ادامه مطلب »
اخبار ارز دیجیتال

خسارت هولدرها

خبری که اخیرا منتشر شده است و گویا ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم نظریه ای دارد. او در توئیتی این نظریه را داده. ویتالیک بوترین : ترا باید به فکر جبران خسارت هولدرهای کوچک باشد نه نهنگ ها!   ترا باید در طرح پیشنهادی برای جبران خسارت هولدرها ، سرمایه

ادامه مطلب »
خدمات بلاکچین

مزایا و اهمیت بلاکچین

همان طور که می دانید نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال به گونه ای است که نیازی به واسطه برای انجام تراکنش ها در شبکه ندارد. یعنی اینکه به نهادهایی مثل بانک یا سایر موسسات نیاز ندارند. اما چگونه امنیت تراکنش های این بازار، تامین می شود. جواب این سوال، ماینرها یا

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.