اطلاعیه مهم همراستا مارکت در خصوص توقف فعالیت اپلیکیشن

پرکاربرد ترین استاندارد های اتریوم

پرکاربرد ترین استاندارد های اتریوم

در این مقاله به انواع استاندارد های اتریوم و کاربرد های آنها پرداخته خواهد شد. ERC مخفف عبارت  “Ethereum Request for Comment” است و عددی که کنار آن نوشته می شود هم نشان دهنده یک شناسه خاص برای پروتکل ERC می باشد. با افزایش تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) روی شبکه های مختلف، داشتن نظم و ثبات در بلاکچین اهمیت زیادی خواهد داشت؛ در غیر این صورت شبکه نمی‌تواند جوابگوی تمامی تراکنش‌ها با سرعت مناسب باشد.

 اتریوم، یک پلتفرم بلاکچین غیرمتمرکز و قابل برنامه ریزی است. یکی از بزرگترین تأثیرات سودمند پلتفرم اتریوم این مورد است که سایر توسعه دهندگان می توانند از code base و یا استانداردهای توکن اتریوم برای ایجاد قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه های کاربردی خود استفاده کنند.

Vitalik Buterin، خالق اتریوم برای اولین بار استاندارد توکن ERC-20 را مطرح کرد که به سایر برنامه ها اجازه می داد تا از استاندارد توکن استفاده مجدد کنند. به همین دلیل است که بسیاری از ICO ها از ERC-20 به عنوان توکن اصلی استفاده می کنند. تعداد بسیار زیادی از استانداردهای اتریوم ایجاد شده است، اما 5 مورد از پر کاربرد ترین های آن عبارتند از:

1- استاندارد ERC-20

این استاندارد شناخته شده ترین و رایج ترین استاندارد در بین استانداردهای اتریوم است، ERC20 برای اولین بار در سال 2015 اجرا شد و یک استاندارد توکن قابل معاوضه است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد، توکن های قابل معاوضه، برای برنامه ها یا پروتکل های مبتنی بر اتریوم خود ایجاد کنند.تقریباً تمام توکن‌های اصلی در بلاکچین اتریوم مطابق با ERC-20 هستند. استاندارد ERC-20 در هر گوشه ای از اکوسیستم کریپتو نفوذ کرده است. 

توکن‌های ERC-20، دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند توسط هر کسی ایجاد شوند، اما بیشتر توسط سازمان‌ها و شرکت‌های متمرکز بر فناوری ساخته می‌شوند. هر توکن ابزار خاص خود را دارد، مانند اعطای حق رأی به کاربران در مورد تصمیماتی که بر آینده یک پروژه تأثیر می گذارد، یا پاداش دادن به مشتریان برای انجام وظایف خاص. توکن‌های ERC-20 معمولاً از طریق انواع پیشنهادات مختلف به عنوان راهی برای افزایش سرمایه در مراحل اولیه پروژه زیربنایی فروخته می‌شوند. با این حال معضل اساسی استاندارد ERC-20 این مورد است که توکن های ERC-20 را  می‌توان به آدرس‌هایی که از ERC-20 پشتیبانی نمی‌شوند نیز ارسال کرد.

تعداد زیادی از توکن‌های محبوب، مانند تتر، سرویس اوراکل Chainlink و Uniswap در واقع توکن‌های ERC-20 زیر پوشش اتریوم هستند. طبق داده های etherscan تا تاریخ 22 نوامبر 2021 تعداد توکن های مبتنی بر استانداردERC-20، تعداد 470,011 مورد ثبت شده است.

2- استاندارد ERC-721

با افزایش علاقه به NFT ها از سال 2020 ، توکن های ERC-721 بیش از هر زمان دیگری محبوب شدند.ERC-721، یکی از استاندارد های اتریوم است که توسط ویلیام انتریکن، دیتر شرلی، جیکوب ایوانز و ناستاسیا ساکس در ژانویه 2018 پیشنهاد شد، یک استاندارد توکن غیرقابل تعویض NFT است که یک API ( API، مخفف Application Programming Interface می‌باشد که می توان آن‌ را رابط برنامه نویسی نرم افزار معرفی کرد.)  برای توکن‌ها در قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی می‌کند. این ویژگی عملکردهایی مانند انتقال توکن ها از یک حساب به حساب دیگر، میزان موجود ی توکن در حساب و به دست آوردن صاحب یک توکن خاص و همچنین اطلاعات کل عرضه از یک توکن در شبکه را ارائه می دهد.

مشاهده مطلب
پذیرش بیت کوین

 طبق داده های موجود تعداد توکن های مبتنی بر این استاندارد 23,549 مورد اعلام شده است. اولین بازی مبتنی بر بلاکچین CryptoKitties و همچنین CryptoCelebrities و EtherTulips از نمونه های پشتیبانی شده توسط این استاندارد می باشند.

استاندارد ERC-721

3- استاندارد ERC-1155

ERC-1155، یکی از استاندارد های اتریوم است که کاملا منحصر به فرد بوده و از توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) و قابل معاوضه، پشتیبانی می کند. استفاده از آن در انتقال توکن دسته ای سریعتر و کارآمدتر است. این سیستم که توسط Enjin توسعه یافته است، “نسل بعدی استاندارد ” نامیده می شود. ERC-1155 در واقع می تواند از یک قرارداد واحد برای ساخت انواع NFT استفاده کند.

این استاندارد، امکان ایجاد توکن های کاربردی (مانند BNB یا BAT) و همچنین توکن های غیرقابل معاوضه مانند CryptoKitties را ممکن می سازد. ERC-1155 شامل بهینه سازی هایی است که امکان تراکنش های کارآمدتر و ایمن تر را فراهم می کند و  هزینه انتقال توکن ها را کاهش می دهد. این استاندارد بر اساس زیر ساخت های استاندارد های قبلی مانند ERC-20 و ERC-721 ساخته شده است.

تفاوت های استاندارد های ERC-721 و ERC-1155

زمانی که بازی های روی بلاکچین اتریوم شروع به ظهور کردند، شرکت ها به دنبال راه هایی برای پیشرفت و بهبود استاندارد بازی های بلاکچین بودند. در نتیجه، توکن‌های غیرقابل معاوضه با استفاده از استاندارد ERC721 شکل گرفتند. همانطور که گفته شد Enjin، یک استاندارد جدید و تایید شده توکن اتریوم، ERC1155 را ایجاد کرد. اما این دو توکن ERC721 و ERC1155 تفاوت هایی نیز دارند از جمله:

ت های استاندارد های ERC-721 و ERC-1155

1- استاندارد ERC-721 تنها از توکن های غیر قابل معاوضه پشتیبانی می کند، در صورتی که ERC-1155 از هر دو نوع توکن قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه پشتیبانی می کند.

2- استاندارد ERC-721، امکان انتقال تنها یک توکن را در زمان مشخص پشتیبانی می کند در حالیکه ، ERC-1155 از انتقال دسته ای بسیاری از شناسه های توکن در یک تراکنش پشتیبانی می کند. از آنجایی که هر تراکنش اتریوم حدود 15 تا 30 ثانیه طول می کشد، ERC-721 برای انتقال بسیاری از توکن ها زمان زیادی نیاز دارد، در حالی که ERC-1155 می تواند صدها توکن مختلف را در یک بلاک ارسال کند. حتی برخی از پیاده سازی های بهینه شده ERC-1155 برای انتقال حداکثر 150 تا 200 توکن در ثانیه آزمایش شده اند.

مشاهده مطلب
آشنایی با کریپتوکارنسی

3- توکن ERC-721، حاوی (metadata) یا فراداده هایی مانند سمبل ها و اسامی است که برای بسیاری از توکن های پیشرفته ضروری نیست. اما توکن ERC-1155، همه فراداده ها را به یک URI که می‌تواند تحت وب یا IPFS باشد، محدود می‌کند.

4- در استاندارد ERC-1155  فقط می توان توکن ها را به یک قرارداد با قابلیت ERC-1155 ارسال کرد،در نتیجه این امر از گم شدن تصادفی توکن جلوگیری می کند و اگر گیرنده از ERC-1155 پشتیبانی نکند، توکن ها بلافاصله برگردانده می شوند.ERC-721 برای دستیابی به این هدف تلاش کرد، اما در نهایت بی فایده بود، زیرا آنها عملکردهای “غیر ایمن” قدیمی را در استاندارد گنجانده اند و اگر کیف پول از روش انتقال غیرایمن استفاده کند، ممکن است توکن ها برای همیشه گم شوند.

4- استاندارد ERC-621

ERC-621، یکی از استاندارد های اتریوم بوده و  توسعه استاندارد توکن ERC-20 است که دو قابلیت بیشتر اضافه می کند، افزایش عرضه و کاهش عرضه. این قابلیت می تواند عرضه توکن در گردش را افزایش یا کاهش دهد. اما ERC-20، فقط امکان ایجاد توکن را فراهم می کند. این امر عرضه را به مقدار مشخصی محدود می کند که قابل تغییر نیست. تیم توسعه دهنده ERC-621 این مورد را مطرح  می کنند که، عرضه کل را می توان تغییر داد.

5- استاندارد ERC-827

ERC-827، یکی از چندین مورد از استاندارد های اتریوم است که برای تسهیل قراردادهای مختلف شبکه توسعه یافته است. این استاندارد یک نسخه به روز شده از توکن پایدار فعلی شبکه اتریوم ERC20 است و قابلیت انتقال توکن ها را ایجاد کرده و اجازه تایید توکن توسط دارنده آن جهت خرج شدن توسط شخص ثالث یا واسطه را می‌‌دهد. 

استاندارد ERC-827

در گذشته، منتقدان استدلال می‌کردند که توکن‌های دیجیتال تبلیغات بیش از حد را به خود جلب کرده‌اند و به وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های بی‌ مصرف یا کلاهبرداری‌ ها تبدیل شده‌اند. اما امروزه اتریوم ، بعنوان یک تکنولوژی امن در ارز های دیجیتال فعال بوده و خدمات بلاکچین را به خوبی به سمت جلو سوق می دهد. بعلاوه، توانایی پیشنهاد و ایجاد استانداردهای توکن جدید فضای بیشتری را برای موارد استفاده جدیدتر از شبکه اتریوم ایجاد کرده است، اما همانطور که بررسی شد هر یک از این استانداردهای اتریوم  اهداف متفاوتی را دنبال می کند و مزایا و معایب خاص خود را دارند. 

ایلان ماسک

شکایت از ایلان ماسک

 وکلای شبکه اجتماعی توییتر به دنبال طرح شکایت در اوایل این هفته علیه ایلان ماسک هستند، زیرا او اعلام کرد قصد دارد از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید غول رسانه‌های اجتماعی در 8 جولای (17 تیر) خارج شود.  توئیتر وکلای Wachtell، Lipton، Rosen & Katz را برای پیگیری این

ادامه مطلب »
تحلیل هفتگی

تحلیل هفتگی ارزدیجیتال 1401/04/15

شاخص دلار در تایم هفتگی پرقدرت برای اولین بار به نواحی سال ۲۰۰۲ رسیده و هم اکنون در ناحیه مقاومتی قرار دارد و قدرت گرفتن این شاخص باعث ترس و ریزش سرمایه در بازار سهام و کریپتو خواهد شد. مشاهده مطلبنقش بلاکچین در زندگیمشاهده مطلب10 فرد تاثیرگذار ارزدیجیتال

ادامه مطلب »
احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد

تدوین سند رمزارزها

وزیر اقتصاد : احسان خاندوزی در رابطه با سند رمز ارزها اینطور بیان کرد ؛ بیشتر سند رمزارزها آماده است و فقط تعداد یک یا 2 بند از سند در انتظار مجوز مقام قانون گذار مربوطه است. از نظر من رمزارزها در برخی از گره های اقتصادی تاثیر مثبتی می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.