آشنایی با کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی یا رمزارز چیست؟

کریپتوکارنسی یا رمزارز ، به پول دیجیتال یا مجازی گفته میشود که طوری طراحی شده تا با آنها مبادلات و تراکنش های مالی انجام شوند .  کریپتوکارنسی یا رمزارز یک واحد پولی یا واسطه تبادل هست که فقط به صورت دیجیتال و یا الکترونیکی در دسترس میباشد . با استفاده از کریپتوکارنسی امکان انتقال سریع و بین المللی فراهم شده و هیچ محدودیتی وجود ندارد .

برای ایمن سازی و تایید معاملات رمزارزی و همچنین کنترل ایجاد واحدهای جدید و مشخص ، از رمزنگاری استفاده میشود . در اصل ، کریپتوکارنسی داده های محدودی در پایگاه داده هستند و کسی قادر به تغییر آنها نیست ، مگر اینکه در شرایط خیلی خاص قرار بگیرند .

 این نوع ارزها توسط هیچ مرکز خاصی کنترل نمیشوند یعنی زیر نظر هیچ دولت یا ارگانی نیستند ، سریع و مقرون به صرفه‌ هستند و محدودیت جغرافیایی ندارند ؛ و از همه مهم‌تر با دغدغه‌ی حفظ حریم خصوصی ایجاد شدند. 

تاریخچه

در دهه 90 میلادی تلاشهای زیادی برای ساختن ارزهای دیجیتالی میشد ولی خیلی از آنها شکست میخوردند . این شکست ها دلایل مختلفی داشتند ، مثل کلاهبرداری ، مشکلات مالی  و یا حتی اختلافاتی که بین کارمندها و رئیسان پیش می آمد .

به طور قابل توجهی همه ی این سیستم ها ، از یک شخص ثالث کمک میگرفتند ، یعنی شرکتهایی که پشت آنها بودند امکانات را فراهم میکردند و تراکنش انجام میدادند. با وجود این شکست های پی در پی ، ایجاد سیستم ارزدیجیتالی تا مدت ها کنسل شد.

در اوایل سال 2009 یه برنامه نویس ناشناس یا شاید هم گروهی از برنامه نویس های ناشناس ، معروف به ساتوشی ناکاماتو  “بیت کوین”  را معرفی کردند. ساتوشی بیت کوین را یک سیستم نقدی الکترونیک نظیر به نظیر تشریح کرد . کاملا غیرمتمرکز ، یعنی هیچ سروری وجود ندارد و هیچکسی آن را کنترل نمیکند . این مفهوم شباهت زیادی به شبکه های همتا که برای اشتراک گذاری فایل ها استفاده میشود دارد .

کریپتوکارنسی چگونه کار میکنند؟

یکی از مهمترین مشکلاتی که هر شبکه ی پرداختی باید حل کند هزینه مضاعف هست . این نوعی کلاهبرداری است که همان مقدار را دوبار خرج میکنید. راه حل سنتی این بود که از یه شخص ثالث قابل اعتماد استفاده شود تا رکودها و بالانس های تراکنش ها را نگهداری کند . هرچند ، این روش همیشه شامل دادن اختیار و در کنترل داشتن اطلاعات شخصی شما به شخص ثالث میشود .

در شبکه غیرمتمرکز مثل بیتکوین ، هرکدام از شرکت کنندگان باید این کار را انجام بدهند. این کار از طریق بلاکچین انجام میشود ، یک شبکه ای  که همه تراکنش ها و هرچیزی که درون شبکه اتفاق می افتد در دسترس عموم قرار میگیرد . بنابراین ، همه در داخل شبکه میتوانند موجودی همدیگر را ببینند و چک کنند .

هر تراکنش یک فایلی هست که شامل کلید عمومی فرستنده و گیرنده (آدرس کیف پول) و مقدار سکه هایی که انتقال داده میشوند است . این تراکنش باید توسط کلید خصوصی فرستنده هم تایید شود . همه اینها فقط پایه کریپتوگرافی هستند . در نهایت ، تراکنش در شبکه پخش میشود ، اما اول در ابتدا میبایست تایید شود . 

در شبکه ی کریپتوکارنسی ، تنها ماینرها هستند که میتوانند با حل کردن مسئله ی کریپتوگرافیک ، تراکنش ها را تایید کنند . ماینرها تراکنش ها را بررسی میکنند ،  تایید میکنند و در نهایت در شبکه پخش میکنند . بعد از این ، هر نود شبکه آن را به پایگاه داده خودش اضافه میکند . وقتی که تراکنش تایید شد ، غیرقابل حذف و غیرقابل برگشت میشود ، ماینر هم پاداش خودش و هزینه تراکنش را دریافت میکند .

در واقع ، هر شبکه ی کریپتوکارنسی بر اساس اجماع همه شرکت کنندگان در باره قانونی بودن ترازها و معامله هاست. اگر نودهای شبکه روی یک تعادل واحد اختلاف داشته باشند ، عملا سیستم شکست میخورد  . با این حال ، قوانین زیادی از قبل ساخته و برنامه ریزی شده که در شبکه وجود دارد تا از وقوع این مشکل جلوگیری کند .

جالب است بدانید کلمه “کریپتوکارنسی” در مارس 2018 میلادی به دیکشنری مریام-وبستر اضافه شد . 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
اتریوم

ارتقا اتریوم در مرداد 1401

ارتقا اتریوم در مرداد 1401 بار ها قرار بود انتقال اتریوم به مکانیزم اجماع اثبات سهام (pos) رخ دهد و هر بار عقب می افتاد بالاخره در مرداد امسال (1401) این اتفاق خواهد افتاد. پرستون ون لون یکی از توسعه دهندگان شبکه اتریوم به شرکت کننده در یک کنفرانس گفت

ادامه مطلب »
اخبار ارز دیجیتال

خسارت هولدرها

خبری که اخیرا منتشر شده است و گویا ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم نظریه ای دارد. او در توئیتی این نظریه را داده. ویتالیک بوترین : ترا باید به فکر جبران خسارت هولدرهای کوچک باشد نه نهنگ ها!   ترا باید در طرح پیشنهادی برای جبران خسارت هولدرها ، سرمایه

ادامه مطلب »
خدمات بلاکچین

مزایا و اهمیت بلاکچین

همان طور که می دانید نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال به گونه ای است که نیازی به واسطه برای انجام تراکنش ها در شبکه ندارد. یعنی اینکه به نهادهایی مثل بانک یا سایر موسسات نیاز ندارند. اما چگونه امنیت تراکنش های این بازار، تامین می شود. جواب این سوال، ماینرها یا

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.